mm
Soru Sahibi
16 Temmuz 2017 16:38

küçük hücre dışı karsinoma

Hocam merhaba babamın pet sonucu şu şekilde kısaltılmış şekilde yazıyorum: bileteral serebral hemisterlerde ve serebellumda, baş-boyun bölgesindebe bileteral aksiller bölgede,sağ akciğer parankiminde ve toraks bölgesinin diğer alanlarında ,karaciğer dalak pankreas ve her iki sürrenal lojda,abdomende diğer bölgelerde pelviste ve bilateral inguinal bölgede, kemik yapılarda ve görüntüleme alanına giren diğer vücut kesimlerinde F-18 FDG tutulumu mevcut değildir. Aortikopulmoner seviyeden başlayarak prekarinal,subkarinalve sol hiler bölgeyi içine alan trakeaya soldan bası yapan sol ana bronşu oblitere eden lobule konturlu 83x56x72 mm boyutlarında izlenen kitle lezyonunda belirgin patolojik artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir(SUV maks 22.6) Sol akciğer üst lob apikal segmentte medial kesimde 6x8 mm boyutlarında olan ve medialde plevraya uzanan fibronodüler dansite artım alanlarının eşlik ettiği nodülde artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir(SUV maks2.0) Ayrıca bu segmentte 7x9 mm boyutlarında izlenen parankimal nodülde artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir(SUV maks 2.1). SONUÇ:Mediastende tarif edilen kitlede sol akciğer üst lob apikal segmentte izlenen nodullerde patolojik matabolik aktiviteler. Bu raporun sonucu ne anlatmaktadır sayın hocam? Hangi evre kanser? Ve tedavisi mümkün mü hastalıktan kurtulabilir mi hasta ? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun. Lokal ileri evre (T3 veya T4 N0M0) akciger kanseri. Uzak metastazı yok gibi. Radyasyon Onkolojisi konsültasyonu ile eğer uygunsa eşzamanlı kemoradyoterapi ile başlanabilir. Uygun değilse uygun bir kemoterapi protokolü uygulanabilir.

5 Ağustos 2017 21:29