MO
Soru Sahibi
6 Ağustos 2017 11:04

Ksifoid Bölgede Hissedilen Şişlik

Merhabalar hocam, Ksifoid bölge denilen yerde yaklaşık 10 yıldır kemik şeklinde bir çıkıntı var.Bir şikayete yol açmadığı ve pek çok insanda görülebildiği için hiç doktora göstermemiştim.Son 6 aydır aynı kemikte bir şişlik hissedince doktora gösterme ihtiyacı hissettim.Şişlik hissettiğim bölgede herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissim yok.Şişlik dışarıdan belli olmuyor.Öyle ki doktor ilk etapta tomografiye gerek görmediğini bir ultrason raporunun yeterli olabileceğini belirtti. Ultrason sonuçlarını yazıyorum.Sonuçlara ve deneyiminize göre ne öngörüyorsunuz?Çok tehlikeli bir durum olma ihtimali var mı?Sevgiler,saygılar. Radyoloji Raporu Hastanın şişlik tariflediği bölge olan ksifoid bölgede,cilt altında kas dokusu üzerinde,yaklaşık 12 mm uzunluğunda,posteriorunda yoğun akustik gölgesi bulunduğundan sınırları net izlenemeyen lezyon izlenmiştir (Kalsifik yumuşak doku kitlesi?,Kıkırdak patolojisi?).Hastanın ayırıcı tanı açısından kontrastsız BT ile korelasyonu önerilir. Sternumda yaklaşık 15*9 mm boyutunda,cilt altı yerleşimli,yağ doku ekojenitesinde,hipoekojen lezyon izlenmiştir(Lipom?).

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Eyup Yeldan
Genel Cerrahi

Sadece bır lıpom (yag bırıkımı) olarak GORULMESINE RAGMEN CT SCAN (BT) ILE KONTROLU UYGUN OLACAKTIR.. SEVGILERIMLE

27 Eylül 2017 12:11