SM
Soru Sahibi
17 Şubat 2021 19:21

Konuşma geriliği

İyi günler doktor hanım. Benim yeğenim 3,5 yaşında erkek çocuk. Henüz anlamlı bir kelime söyleyemiyor. Son zamanlarda Türkçe ve İngilizce 1den 10 a kadar tam anlamlı olmayarak sayıyor. Ama anne, baba, ver, su gibi temel kelimeleri hiç söylemiyor. Su istediği zaman elimizi tutup hiçbir ses çıkarmadan suyun yanına bizi götürüyor. Tuvalet ihtiyacını da söyleyemiyor halen altına bez bağlanıyor. Sizce ne yapmalıyız? Henüz hiçbir uzman görüşü almadık. Önce sizden bilgi almak istedik. Şimdiden teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Aile Danışmanı Müzeyyen Cengiz Saltuk
Çocuk Gelişim Uzmanı , Aile Danışmanı

Merhaba, oncelikle nasil bir ortamda yasadigini, gelisim surecini bilmek gerekir. Ebeveynlerin yaklasimlarini veya bakim veren kisiler varmi? Bunlar hakkinda bilgi edinmek gerekir....

17 Şubat 2021 22:14
SM
Soru Sahibi

Kusura bakmayın biz biraz yanlış anlaşılmaya açık yazmışız da çocuk öz anne babasıyla ( 32 yaşındalar ) yaşıyor ailede sıkıntı yok. Onlar bu konuda çok kaygılı değiller onlara da doktora götürün diyemedik önce size danışmak istedik. Ailenin bizce yanlışı çocuğu çok küçüklüğünden beri her yemek ve yaramazlığında tabletten yabancı çocuk videoları açıp susturmaları. Tabii ki siz daha iyi bilirsiniz, sizce ne yapalım?

18 Şubat 2021 00:39
Aile Danışmanı Müzeyyen Cengiz Saltuk
Çocuk Gelişim Uzmanı , Aile Danışmanı

Merhaba, çocuğun uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. 3.5 yaşta konuşmanın ve tuvalet eğitiminin normal şartlarda gerçekleşmiş olması beklenir. Adıyaman’da çocuk psikiyatr varsa önce ona götürülmelidir sonrası gerekli yönlendirmeler yapılır...Sağlıklı günler dilerim...

18 Şubat 2021 11:03