AD
Soru Sahibi
10 Aralık 2021 01:39

Koltuk altında lenf nodu

hocam merhaba, bundan 5 6 sene öncesinde meme küçültme ameliyatı oldum. Ve dün dikişlere yakın bir şey geldi elime, genel cerrahi uzmanına gittim meme usg istedi. Sonuçta o bölgedeki elime gelen yapının; sol meme areola lokasyonunda cilt altında 3*1.5 mm ebatlarda nodüler hiperekoik oluşum dikkati çekmektedir.(fibrotik sutur dokusu) buna dikişle alakalı olduğunu söyledi doktorum. Fakat hiç bir belirtim ağrım yokken ve farketmemişken raporda bir de sol aksillada 24*7mm ebatlarda reaktif görünümde lenf nodu izlenmektedir yazıyordu. Doktor lenf nodu için bi antibiyotik verdi ve takip önermedi sonrasında. Takibi 6 ay sonra fibrotik doku iÇin yapalım dedi. Araştırmalarım sonucu 24 mm koltuk altı lenf nodu için normalden büyük, sizce ne yapmalıyım tekrar başka bir doktora görünmeli miyim, belirli aralıklarla usg mi çektirmeliyim? Antibiyotik bitimi sonrası usg çektirmeli miyim? Çok teşekkür ederim şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Duygu Hanım merhaba Lenf nodları normalde de vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan yapılardır. Herhangi bir enfeksiyon halinde görünür hale gelip bu şekilde kalabilirler. Size yapılmış ultrasonda da reaktif özellikte olduğu belirtilmiş. Yani kötü bir özellik taşımıyor. Bu durumda lenf nodu için kontrol etmeye ve başka birşey yapmaya gerek yok gibi görünüyor. Geçmiş olsun

10 Aralık 2021 08:25