AA
Soru Sahibi
25 Ekim 2012 21:42

kollesistit

sevgili Hüseyin Bey,gerçekten yardımıza ihtiyacım var...3.5 yaşında bir kızım var.Bundan 6 ay önce karnının ağrıması üzerine üriner sistem için tesadüfen bakılan ultrasonunda safra kesesinde taş tesbit edildi.Gölgeleri olan karakteristik taşlar.Yapılan tahlillerinde hematolojik bir bulguya rastlanmadı.Geçmeyen üst solunum yolu enfeksiyonu için 8 miligram rocephin kullanmıştı.Seftriakson kullanımına bağlı olabileceği söylendi.Ama aradan 6 ay geçmesine rağmen taşlar hala yerinde.Eğer seftriaksiyon kulanılmasına bağlı olsa 6 ay içinde bu taşlar erimez miydi?.En büyüğü 7 milim olmak üzere 7-8 tane taşı var.Sizce ursofalk kullanmalımıyım.Bu güne kadar danıştığımız hekimler ikiye ayrılmış durumda.Kimi kullanmamızı kimi ise kullanmamamızı öneriyor.İkinci bir sorumda bundan sonra nasıl bir yol haritası çizmeliyiz kendimize.Sizce cerrahi müdahale gerekli mi?Şimdiden gerçekten çok teşekkür ederim...

1 cevap
Cevaplar (1)

7-8 mm lik çok sayıda taş seftriakson kullanımına bağlı olabilir ancak çocuğunuzun hematolojik açıdan da değerlendirilmesi uygun olur. ursofalk kullanılabilir, yanıt almazsanız laparoskopik olarak safra kesesinin alınması mümkün. geçmiş olsun dileklerimle,

25 Ekim 2012 22:05