BM
Soru Sahibi
24 Temmuz 2020 09:50

Kolesterolyuksekligi

Kolesterolyuksekligi saygilar bir yil aradan sonra yaptigim tahlilde hdl42 ldl175 tjol 223 trig167 yalniz tahlili ac karnina yaptim ama. bir cay kadigi corekotu yagi ixtim bu degerlere etki etmis olabilirmi ldlyi dusurmek icin hergun yarimsaat yuruyorum baska ne yapabilirim hbac1 5.2 dusuk cikti gunde 2gram metformin iciyorum bir gram a indireyimmi her gün bir bardak kefir ıcıyorum bunun ldlyı yükseltme tehlikesi varmı ayrıca diyet onetınıze tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Musa Bey, Hiçbir şey yemeden tahlil yaptırmanız daha doğru sonuçlar çıkmasına sebep olacaktır. Çörekotu yağının kolesterole iyi geldiği doğrudur fakat fazla kullanımından kaçınmanız gerekir. Metformin için benim "azaltın, bırakın" demem doğru olmaz. Tahlilleriniz ile beraber hekiminize danışmanız daha doğru olacaktır. Kefirin düzenli şekilde içilmesi kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olur. Çörekotu yağı ve kefire ek olarak yoğurtlarınıza ya da salatalarınıza keten tohumu katabilirsiniz. Eğer başka herhangi bir rahatsızlığınız yoksa günde 50 grama kadar keten tohumu tüketebilirsiniz. Öğütülmüş olarak almak yerine kendiniz kullanacağınız zaman öğüterek tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

24 Temmuz 2020 17:00