BS
Soru Sahibi
28 Eylül 2014 10:12

kolesterol

hocam saygılar yenı yaptıgım tahlıl sonuclarını yazıyorum degerlı gorusunuzu almak ıtıyorum tkoles 244 tıg 200 hdl 55 vldl 41ldl 147 hbac1 5*1 ferrıtın 47 demır 139 demır baglama 223 tsh 1*38 kolesterol hapı almam dogru olurmu pre dıyabetım var HOCAM SONUCLAR NASIL onerınıze tesekkurler tam hemogram normalaclık seker *** *** ** tokluk azamı 150ı asmıyor hocam kolesterolu nasıl bır dıyetle dusurebılırım gunde 1 tatlı kasıgıogutulmemıs keten tohumu alıyorum zzararı varmı onerınıze tesekkurler beslenme onerınız yokmu

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Nalan Öztuğ
Aile Hekimliği

Merhaba Selim Bey, öncelikle kan şekeri ve HbA1C değerlernizi ideal düzeyde tuttuğunuz için sizi tebrik ederim.Aldığınız bir ilaç var mı, bel çevresi, boy ve kilonuz önemli. ilaç ted. alıyorsanız aynen devam edin. Sporcu olduğunuz için egzersiz yaptığınızı ve vücut kütle indexinizin normal, bel çevrenizinde 94 cm.in altında olduğunu düşünüyorum.Çünkü haftada 3 kez, yemekten 1,5 saat sonra ,45 dk. kadar yürüyüş öneriyoruz.TG.değeriniz tam sınırda, hdl değeri normal. TA değeriniz 130/80 ve altında ise, herhangi bir kalp rahatsızlığı geçirmemişseniz yüksek riskli değilsiniz. Diyabette LDL. değerleri için önerilen 100 'ün altıdır. Yılda bir kardiyoloji kontrolü rutinde yapılması ve EKG, EFORLU EKG.,EKO vs. ile beraber sonuçlarınızın değerlendirilmesi uygun olur.Hemen kol. hapı kullanımı yerine kardiyoloji kontrolü yaptırmak daha uygun olur. Diğer labaratuar değerleriniz normal. Beslenmede yağsız süt, yoğurt tüketmek, kızartmadan uzak durmak, haftada 2 kere balık buğulama olarak tüketmek faydalı olur.Ancak sizin özbakımınız çok iyi gözüküyor.Keten tohumunun zararı yok. Ancak kanıtlanmış tıbbi değeri yüksek bir bilgi yok. Lifli gıda, meyveleri posaları ile tüketmekde aynı işi görür. Yıllık gözdibi , nöroloji muayenenizide ek bilgi olarak hatırlatayım. Sormak istediğiniz bir ayrıntı olursa tekrar görüşürüz.SAĞLIKLI GÜNLER

2 Ekim 2014 15:43