27 Eylül 2014 17:23

kolesterol

hocam saygılar yenı yaptıgım tahlıl sonuclarını yazıyorum degerlı gorusunuzu almak ıtıyorum tkoles 244 tıg 200 hdl 55 vldl 41ldl 147 hbac1 5*1 ferrıtın 47 demır 139 demır baglama 223 tsh 1*38 kolesterol hapı almam dogru olurmu pre dıyabetım var HOCAM SONUCLAR NASIL onerınıze tesekkurler tam hemogram normalaclık seker *** *** ** tokluk azamı 150ı asmıyor hocam kolesterolu nasıl bır dıyetle dusurebılırım gunde 1 tatlı kasıgı keten tohumu alıyorum zzararı varmı onerınıze tesekkurler beslenme onerınız yokmu

1 cevap
Cevaplar (1)

Günde 1 tatlı kaşığı keten tohumu veya çörek otu yağı son zamanlarda ppüler olmaya başladı. Böbrek yetmezliği yoksa günlük 1 tatlı kaşığı keten tohumu zararlı olmaz. En güzel tedavi yürüyüş olacaktır. Yumuşak tabanlı bir ayakkabı ile günde yarım saat hafif tempolu yürüyüş ilaç kullansanız da kullanmasanız da faydalı olacaktır. Beslenme tavsiyesi için burası uygun bir yer değil ama prensiplerden bahsedebiliriz. Beslenme konusu basit olmalı. Rafine şekerden ve trans yağlardan uzak durmak gerekir. Biz millet olarak ekmeği ve eti çok severiz. Etler de yağlı olur genelde... Bu tür beslenmede kolesterol olması çok doğal. Ekmeği ve yağı mümkün olduğunca az tüketip yeşillik ve sebzeye ağırlık vermemiz gerekiyor. LDL 147 ise ilaç kullanmak gerekecektir. Ancak hangi ilaç ne dozda, ne kadar zaman kullanılacak, yan etkileri nasıl takip edilecek gibi soruların cevabını bir uzman ekime muayene olarak bulmanız gerekmektedir. İzindeydim, internet erişimim yoktu; geç cevapladığım için kusuruma bakmayın. Sağlıcakla kalın.

1 Ekim 2014 15:49