üF
Soru Sahibi
19 Ekim 2020 21:22

Klinik Pilates

merhaba 20 yaşındayım skolyozum, duruş bozukluğum ve kamburluğum var. Bunların daha fazla ilerlememesi için ne yapabiliriz ?

1 cevap
Cevaplar (1)

Filiz Hanım merhaba, Skolyoz beraberinde ne yazık ki duruş bozukluğu ve kamburluk oluşturuyor. Ancak tedavi edildiğinde tüm bu problemler geride kalıyor. Skolyozun tipi (C veya S tipi), omurgadaki seviyesi ve derecesi göz önüne alınarak skolyoza özel egzersiz programı oluşturulur. Bu program ağırlıklı olarak germe egzersizleri ve kas kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşur. Eğer skolyozunuzun açısı 20 derecenin üzerindeyse egzersiz tedavisinin yanında korse kullanımı düşünülebilir. Eğer S tipi bir skolyozunuz varsa sağ ve sol tarafınızın eşit şekilde kullanıldığı egzersizler yapabilirsiniz. C tipi skolyozunuz varsa skolyozun açıklığı nereye bakıyorsa ona göre şekillenen bir egzersiz programınız olacaktır. Hafif skolyozda Klinik Pilates çok iyi sonuçlar veren bir yöntem. Özellikle reformer pilates dışarıdan kontrolü daha mümkün kılar, esneme ve kas kuvvetlendirme egzersizleri başarılı şekilde yapılabilir, tercih edebilirsiniz. Zamanla vücudunuzu daha iyi tanıdıkça, dışarıdan desteğe daha az ihtiyaç duyduğunuzda mat pilatese yine terapist eşliğinde geçebilirsiniz. Omurgaya yönelik çok daha spesifik bir tedavi yaklaşımı arıyorsanız Schroth 3 Boyutlu Egzersiz Tedavisi yöntemine göz atmanızı öneririm. Çook sevgiler.

22 Ekim 2020 21:14