AS
Soru Sahibi
21 Şubat 2007 00:00

kizimin tiroidinda 6.6 mm lik bir nodul oldugu 2003 te tespit edildi. t3 de

kizimin tiroidinda 6.6 mm lik bir nodul oldugu 2003 te tespit edildi. t3 degeri sinirlarin biraz uzerinde idi. tsh 0.54 idi/. 1/2 tablet levotrion 2 yil kullandi ve birakmis. Bas agrilari sikinti oldu. Kendisi amerikada ogrenci. doktora ulasmak sorun son tetkikte ultrasonda nodul 1.1 cm bulundu. 1 aydir levotrion kullaniyordu tsh 0.93 bulundu t3 normal .t4 13 son sinir12.5) levotrion nedeniyle t4 yuksek dendi. 1/4 tablet veriliyor. biyopsi olacak.nodul iyi huylu iken kotu huyluya donusebilirmi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sanırım sorunda bir yanlış anlama var. T3 veya T4 normalin üstünde ise tiroid bezi hızlı çalışıyor demekteir ve bu durumdada hipofiz bezinden salgılanan TSH ise baskılanmış olduğundan düşüktür. Böyle bir durumda kullanılacak ilaç levotiron (ki bu tiroid hormonudur) değildir. Hipotiroidizm dediğimiz durum ise hem T3 ,T4 için hem de TSH için tersinedir ki bu durumda hastaya levotiron gibi bir hormon replasmanı yapılır, ve doz TSH değerine bakarak titre edilir. Bu hormonların normal ama tiroid bezinin büyümesi olan hastalarda ve operasyon gerekmeyen hastalarda da bu horman preperatlları küçülme sağlasın diye de kullanılır. Nodül meselesi ayrı. Nodül tiroid bezinin özel bir şeklidir ve bazen aşırı hormon salgılayan bazen de soğuk nodül şeklinde olur. Önemi özellikle tiroid kanseri olasılığıdır. Bu yüzden eğer aşırı hormon salgısı durumu varsa ve hastanın hormon düzeyi normale geldiğinde ve özellkle tek nodüllerde operasyon düşünülür. İğne biyopsisi tanı koyma açısından çok duyarlı da değildir.Ama bazı durumlarda periodik tekrarlanan protokol biyopsilerle de izlenmesi olasıdır. Sizin bana aktardıklarınızla doğru bir ş fikir vermem oldukça güç. Kanımca kızınz yurt dışında da olduğuna göre Türkiyeye geldiğinde bir hekime başvurarak , bence takibe gerek olmadan operasyon gibi daha radikal bir yol izlenebilir. İyi günler dilerim.

22 Şubat 2007 00:00