SB
Soru Sahibi
27 Aralık 2017 13:43

Kist Hidatik

Merhaba Hocam. Babam karaciğer kist hidatik ameliyatı oldu. Karaciğerdeki kist tamamen alındı ve karaciğerin bir bölümü de alındı. Kist 15 cm civarındaydı. Karaciğer ameliyatından önce de kistin beyne sıçramış olması sebebiyle ilk önce beyin ameliyatı olup beyinden kist çıkarıldı. Ayrıca akciğer tomografisi çekildi, orada kiste rastlanmadı. Müsadenizle size şunu sormak istiyorum; 1-)karaciğerin de bir bölümünün alınmış olması bu hastalığın tekrardan nüksetme ihtimalini ortadan kaldırır mı? 2-) Ameliyat sonrası kistin kanda dolaşması vs. gibi bir durum söz konusu mudur? Şuanda ilaç(andazool) kullanıyor doktor kontrolünde... Hocam tekrar eder diye çok korkuyoruz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim. Hoşçakalın.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, Karaciğerin bir kısmı alınmasına rağmen tekrarlama ihtimali geri kalan bölümlerde anılır. Ameliyat sonrası ilaç başlandığı için ek birşey yapmaya gerek yok. Geçmiş olsun

28 Aralık 2017 19:08