gs
Soru Sahibi
23 Ocak 2017 01:48

Kilolu gebelik

Hocam merhaba, 1 yildir korunmuyoruz fakat gebe kalamadim. Adet doneminde hormonlarma bakildi normal. Esimin sperm sayisi hareketi normal. Fakat ben 106 kg. Ve karaciger yaglanmam var. Gebe kalmam durumunda herhangi bir tehlike var midir? Gebelik zehirlenmesi bebegin sakat olmasi vs. Gibi seyler duydum doğru mudur? Dikkat etsem gebelik suresince olmaz mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Cem Kızılaslan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sinem hanım merhabalar. Gebelik öncesi mutlaka ideal bir kilo öneririz bayanlar için. Gebelik öncesi aşırı kilo ile gebe kalma gebelik süresince tnasiyon yüksekliği, gelişim geriliği vs gibi gebeliğe bağlı sıkıntıların görülme riskini arttırabilmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi mutlaka bir endokrinoloji muayenesi ve diyetisyen takibinde ideal kilolara ulaştıktan sonra gebelik planlarsanız sizin için daha sağlıklı bir gebelik süreci öngörülmüş olur.

23 Ocak 2017 06:57