tp
Soru Sahibi
29 Ocak 2014 02:04

kilo almak

İyi akşamlar tuba hanım ben sizden kilo alabilmem için tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum. 21 yaşındayım 1.55 boy 43 kiloyum ama ben birazdaha kilo almak istiyorum ve hiç iştahım yok çok düzenli yemek yediğim söylenemez belkide sebep budur. sizce ne yapmalıyım? kilo aldırıcı mamalar duydum ama cesaret edip kullanamadım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Pınar Hanım, Vücut ağırlığını değerlendirmenin en kolay yolu Beden Kitle İndeksi'ni (BKİ) hesaplamaktır. Sizin BKİ değeriniz 17,9 kg/m2; ki bu değer de olması gerekenin altında. Yani, en az 2 kg almanız gerektiğini söyleyebilirim. Peki, ne yapmak lazım. Sabah kahvaltısında normal kahvaltı örüntüsüne ek olarak (beyaz peynir, vb) ceviz (2-4 adet) ve pekmez (1 yemek kaşığı) ekleyin lütfen. Ara öğünleri ihmal etmeyin. Ancak, hacmi küçük, enerji yoğunluğu yüksek besinleri tüketmeye çalışınız. Öğle ve akşam yemeklerinde çorba tüketecekseniz; kıvamlı ve kurubaklagillerden zengin, süt eklenmiş çorbalar tüketmeye çalışınız. Salatanıza 1 tatlı kaşığı kaşığı zeytinyağı ekleyiniz. Ara öğünde bir kase sütlü tatlı tüketiniz (ev yapımı, az şekerli sütlaç gibi). Her ana öğünde her besin grubundan besin tüketmeye çalışınız. Süt grubundan süt, yoğurt ya da ayran; et grubundan et ya da peynir ya da yumurta; tahıl grubundan ekmek ya da bulgur pilavı, vb ve de sebze ve meyveler. Yarın sabah aç karnına, iç çamaşırlarınızla, tuvalete girdikten sonra tartılın. Haftada bir aynı şartlarda tartılıp kilo alımını takip edin ve her hafta beslenme programınıza bir besin fazladan ekleyin lütfen. İyi haberlerinizi bekliyorum. Sevgi ve saygılarımla, Uz.Dyt.Ç.Tuba Günebak Şahin

1 Şubat 2014 17:55