ÇF
Soru Sahibi
22 Eylül 2012 09:49

Kemik metastazı

Hocam annem özefagus ca( yassı epital hücreli karsinom) teşhisiyle ameliyat oldu.Yemek borusu çıkarıldı ancak yemek borusu çevresindeki lenf bezlerinden 5 tanesinde tutulum tespit edildi şu anda kemoterapi görüyor son çekilen pet filmine göre yemek borusu çevresindeki lenf bezleri temizlenmiş ancak t4-t5 vertebreda ne olduğunu anlayamadıkları bi farklılık var .Henüz bu bölgeye biopsi yapılmadı ancak doktorlarımız(beyin cerrahi ortopedi,travmatoloji uzmanı ve radyasyon onkolojisi)bunun metastaz olabileceği ihtimali üzerinde duruyor yüzde elli ihtimal var diyorlar .Medikal onkoloğumuz bu ihtimalin düşük olduğunu söylüyor ama yinede XELODA 500 luk kullanmasını ve ardından radyoterapi görmesini istiyor.Annem sol nefrektomi.Tedavi sürecinde 15 kilo kaybetti şimdiye kadar ve şu anda 62 kilo.Hocam sizce annem XELODA 500 ü kaldırabilirmi ve bunun kemik metastazı olma ihtimali nedir?Kemik metastazı ise düzelme şansı yok mu Bu durum yaşam süresini ne kadar etkiler.Cevabınz için şimdiden teşek.

1 cevap
Cevaplar (1)

öncelikle çok geçmiş olsun ancak sorunuzu maalesef yanıt veremiycem çünkü benim alanım kanserli hastalarda fiziksel aktivitenin önemi ile ilgili çok üzgünüm saygılarımla

12 Aralık 2012 09:05