DA
Soru Sahibi
24 Mayıs 2021 16:57

kemik iliği ödemi

Hocam merhabalar yaklaşık 45 gün önce arabadan inerken ayağım burkuldu ve tekerin ağırlığı da bir süre baskı yaptı. Doktora gittim röntgende kırık çıkık çıkmadı ancak 40 gün geçmesine rağmen yürümem, şişlik ve morluklar tam olarak düzelmedi doktor MR çekti ve bulgular : Navıkuler kemikte kuneiform kemiklerde talus ve kalkaneus anteriorunda 2. ve 4. metatarsal kemikler proksimalinde kontüzyonel kemik iliği ödemi eşlik eden okült fraktür ile uyumlu olabilecek görünümler izlenmektedir. Ayak bileği ön ve arka kompartmanda sinüs tarsi subtalar eklem posteriorunda sıvı izlenmektedir. Ayak dorsumunda ekstensör tendonlar çevresinde cilt-cilt altı dokuda ödematöz sinyal intensite değişiklikleri, sıvı değerleri ve kalınlaşma izlenmektedir. Anterior fibula tibial, fibula talar ligamen komşuluğunda sıvı değerleri izlenmektedir (zedelenme). Navıkuler kemikte kuneiform kemiklerde talus ve kalkaneus anteriorunda 2. İbuprofen ve essin/dietilamin salisilat jel tedavisine basladık anca 1 ay sonraya işe başlamam gerek yapmam gereken öneriniz nedir? bu ödem kemik çürümesine sebep olur mu ve daha sonrasında cerrahi gerektirir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Emre Özdemir
Ortopedi ve Travmatoloji

geçmiş olsun. darbeye bağlı kemik ödemi oluşmuş, üstüne basmamanızı ve mümkünse alçı ile takip edilmenizi öneririm. klinik olarak rahatlamadan basmanızı önermeyiz

26 Mayıs 2021 10:31