HB
Soru Sahibi
22 Ağustos 2016 00:32

Kaval Kemiklerinin İç Kısımlarında Yüksek oranda acı ve ağrı

Merhaba; Son 4.5 aydır iki bacağımın da kaval kemiğinin bileklerle birleştiği kısımdan tam 6 parmak yukarıda iç kısımda ( sağ bacağımın solunda, sol bacağımın sağında ) baskı yapmam halinde yüksek oranda acı ve ağrı hissediyorum. 15 yaşında olduğum için sürekli yüksek hızda koşu ve profesyonel yüzme ile ilgileniyorum. İlk bir kaç ay boy uzama belirtisi sandım ancak ağrı şiddetli olduğu için sebebinin boy ile alakası olmadığını düşünüyorum ve ayrıca dışa bastığımı da belirtmemde fayda olabilir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler... Not: Belirttiğim 2 sporu uzun zamandır yapıyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Sorununuz Medial Tibial Stres Sendromu (Shin Splint) gibi görünüyor. Kötü zemin, zorlayıcı antrenman, ısınmadan koşmak, basış bozukluğu neden olmuş olabilir. Ancak Stres Kırığı dışlanması gereken tanılardan. Basış probleminiz varsa mutlaka uygun tabanlıkla tedavi edilmeli. Çünkü başka sorunları başka sorunlara da yol açabilir. Bu ağrı boy uzamasıyla ilgili bir ağrı değil. Tedavide bir süre koşudan uzak kalmanız gerekiyor. Dinlenme kasların ve kemiklerin toparlanmasına fırsat veriyor. Bu dönemde NSAİ ilaç grubundan bir ilaç kullanmak önerilir. Akut dönemde zorlamadan ön ve arka bacak germe egzersizleri uzun süreli yapılmalı (en az 20 sn). Akut dönem geçtikten sonra çeşitli egzersizler ile güçlendirerek toprak ya da tartan zeminde koşmaya başlamalısınız. İyileşme süreci kişiden kişiye çok değişiklik gösteriyor. Bu dönemde palet kullanmadan yüzmeye devam edebilirsiniz. Son önerim bir Spor Hekimi'ne giderek tedavi sürecinizin birebir planlanması ve izlenmesi. Tedavide Fizik Tedavi ajanları da kullanılabilir.

22 Ağustos 2016 09:05