KH
Soru Sahibi
15 Temmuz 2014 03:48

Kasık Fıtığı ve İnmemiş Testis

Hocam iyi günler. Şu an 5 yaşında olan oğlum 1 buçuk yaşında kasık fıtığı ve inmemiş testis ameliyatı oldu. Ama 2 yaşında bir başka doktor tarafından yeniden inmemiş testis ameliyatı ile testis indirildi. İkinci doktor indirilen testisi çok az damarın beslediğini, sperm kanalının kasıkta kaybolduğunu söyledi. İndirilen testisi beslemesi gereken kılcal damarların da çapraz olarak diğer sağlam testise gittiğini söyledi. Hocam bu benim kafama takılıyor. Tıbben böyle birşey olabilir mi? Çok Teşekkür Ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Murat Çakmak
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

İyi günler, İlk ameliyatında muhtemelen hekim ancak indirebildiği yere kadar indirmiş gibi görünüyor.İkinci ameliyattaki hekim de daha aşağı indirmiş.Geçirilen ameliyatlar bir taraftan yeni damar ilişkileri oluştururken bir diğer taraftandan da kanlanma bazen sekteye uğrayabilmektedir.Bazı inmemiş testislerin en baştan itibaren yapısal olarak kanlanmaları ve boyutları ve sperm kanalları normale oranla daha sıkıntılı olabilmektedir. İyi günler.

21 Temmuz 2014 07:14