da
Soru Sahibi
15 Eylül 2016 02:16

Karin agrisi

Merhaba doktor bey.3.5 yaşında bir kızım var.kilosu 16,boyu 99 cm.fakat 1 yıldır hiç kilo almadı.aylardır devam eden karın ağrısı sikayetimiz var.ayrıca tekrarlayan ishalimiz.ishal olmadığında da genelde cıvık kakamiz oluyor.bazen de önce kabiz hemen devamında ishal şeklinde gaitasi oluyor. Çoğunlukla agrilar kramplar şeklinde oluyor.bazen kaka yaptıktan sonra karın agrimiz diniyor.geceleri karnım agriyor diyerek uyanmıyor fakat sabah kalktığında söylediği oluyor.adenovirus,rotavirus,gaita mikroskobisi,gaitada amip,giardia,gaita kültür(aerob),parazit yumurtası,reduktan madde ve ph,doku transglutaminaz iga hepsi negatif.ph(gaita):7 ve iga(kan):62.1.amilaz:85 amilaz,pankreatik:16 eritrosit:5.1 hemoglobin:12.9 hemoglobin:40.2 lokosit:7.8 trombosit:266 sedimentasyon(esr):7 serbest t4:9.82 tsh:1.735 .ayrıca bu testleri yaptırırken flagly adında sürüp kullaniyorduk.sonuçları etkiler mi bilemiyorum ama belirteyim istedim.bunlara bakılarak irritable bagirsak sendromu olabileceği söylendi ve bunun için 2 aydır debridat kullanıyoruz.çok da faydasını göremedik.fakat bu günlerde agrilarimiz bütün gün bile devam ettiği oluyor.bugün ultrason yaptırdık.herşey normal.fakat şöyle bir yazı var: Batinda mezenterik ve paraortik lap ile uyumlu 3-5mm lik hipoekoik solit noduller izlendi.aylar önce başka bir hastanede yaptığımız ultrasonda da noduller görülmüştü.fakat hiç birşey kullamamistik.sizce bu geçmeyen nodullerimiz karın ağrısına neden olabilir mi?ne yapmalıyız?ilacı kullanmalı miyiz yoksa başka testler var mi yapabileceğimiz?ulseratif kolit veya crohn hastalığı olma ihtimali var mi?çok uzun yazdım kusura bakmayin ama ben de şaşırmış durumdayım ne yapacağımı bilemiyorum.şimdiden teşekkür ederim doktor bey.

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba, sıkıntılı bir süreçten geçtiğiniz kesin. Size buradan 1-2 satır ile cevap yazabilmek isterdim ama bu vaka için bu mümkün değil.Tam teşekküllü bir hastanede araştırılması gerekiyor.

4 Ekim 2016 11:16
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba, sıkıntılı bir süreçten geçtiğiniz kesin. Size buradan 1-2 satır ile cevap yazabilmek isterdim ama bu vaka için bu mümkün değil.Tam teşekküllü bir hastanede araştırılması gerekiyor.

4 Ekim 2016 11:17
da
Soru Sahibi

Merhaba doktor bey.bu süre içerisinde kolonoskopi ve endoskopi yaptırdık.4 adet biyopsi alındı.3 tanesinin sonucu çıktı.sonuçlar biraz kafamizi karıştırdı.yorumlarsaniz çok sevinirim.1)MIKROSKOPI:kesitlerde mide korpus mukoza örnekleri izlenmiş olup bu örneklerde yuzeyel lamina propriada hafif derece plazma hucreleri de içeren mononukleer iltihabı hücre infiltrasyonu işlenmiştir.hp izlenmemistir.mukozal atrafi,displazi veya intestinal metaplazi izlenmedi.TANI:hafif derecede kronik inflamasyon bulguları.mide,endoskopik biyopsi. 2)MIKROSKOPI:lamina propriyada belirgin ödem konjesyon ve az sayıda notrofil lokositin eşlik ettiği mononukleer iltihabı hücrelerde minimal artış işlenmiştir.TANI:hafif derecede duodenit.duodenum,endoskopik biyopsi.3)MIKROSKOPI:kesitlerde ince bağırsak mukoza örnekleri işlenmiştir.bu örneklerde genişlemiş ve germinal merkezi belirgin lenfoid follikuller yanısıra lamina propriyada belirgin ödem ve az sayıda notrofil lokositin eşlik ettiği mononukleer iltihabı hücrelerde minimal artış görülmüştür.TANI:aktive peter plakları.minimal derecede ildir bulguları.terminal ileum,kolonoskopik biyopsi.simdiden tsk ederim.

12 Ekim 2016 01:22
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Gastrointestinal sistemde yani mide barak sisteminde kronik enfeksiyon var gibi duruyor. Çocuk gastroenteroloji uzmanına giderseniz ilaç yazacaktır.

12 Ekim 2016 13:22
da
Soru Sahibi

Doktor bey kendi doktorumuz biyopsi sonuçlarıyla ilgili önemli bir şey olmadığını söylemişti.ilaç vermemişti.o an biz bunu fazla sorgulayamamistik.sonrasında iltihabı görünce kafamız karıştı.iltihapli olan chorn ve ulseratif diye hastalıklar varmış.sizce kizimda böyle bir durum olabilir mi?veya bu iltihap bu hastalıkların başlangıcı olabilir mi diye endişelenmeye başladım.yardımcı olursanız çok sevinirim.

13 Ekim 2016 00:58
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Çocuk gastroenteroloji uzmanı sorularınıza daha doğru cevap verecektir. Ben çocuk endokrin uzmanıyım

18 Ekim 2016 11:10