KM
Soru Sahibi
3 Eylül 2020 14:21

Kardiyoloji

Hocam bana ilk sintigrafi yaptilar goguste olusan agri icin sintigrafi koyu renkle yazan yer inferior midventrikuler ve basal bolgede hafifce duzelerek devam eden perfuzyon azligi (diyafragma atenuasyonu supheli iskemi?) Ile uyumlu olarak degerlendirilen mps spect bulgulari .Normalden hafif dusuk ef degeri ef post-stres ef%45 ve duvar hareketlerinde inferior duvarda hafif hipokinezi ile uyumlu gated spect bulgulari.Hoca anjiyo yapilmasi lazim dedi .anjiyo yaptılar işlem sağ radial arterden perkütan yolla girilip VENTRIKULOGRAFI ve judkins yöntemiyle sağ ve sol oblik çeşitli pozisyonlarda selektif koroner anjiografi uygulandı sonucu: LMCA NORMAL LAD TIP 2 DUAL.NORMAL CX DOMINANT YAPIDA .NORMAL RCA NONDOMINANT YAPIDA INCE VENTRIKULOGRAFI YAPILMADI NORMAL KORONERLER RITM HOLTERDE TAKTILAR HOCAM SUPRAVENTRICULAR ECTOPY SVE **** SVE PAIR TOTAL 0 SV-RUN TOTAL0 VENTRICULAR ECTOPY VE TOTAL 12 VPAR TOTAL 0 VRUN TOTAL 0 RITM HOLTER KISALTARAK YAZDIM RITM HOLTER TETKIKINDE TEMEL RITM SINUS OLUP ORTALAMA KALP HIZI 76DK EN DÜŞÜK KALP HIZI 46DK EN YÜKSEK KALP HIZI 144 DK OLARAK IZLENMISTIR VENTRIKULER/SUPRAVENTRIKULER TASIKARDI ATAĞI GOZLENMEMISTIR YUKSEK DERECELI BLOK VEYA PAUSE IZLENMEMISTIR.HOCAM KALPTE SORUNUN YOK DEDI AMA BENİM GOGSUMUN ORTASINDA KALP ATIM HIZI GIBI OLUYOR HOCA EYYAMDAN DIYOR .BAŞKA TESTE GEREK VARMIDIR KALP ULTRASONU DA TEMIZ

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Saçar
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun dilerim bu şikayetleriniz kardiyoloji bölümü ile ilgili olduğu için bir kardiyoloji uzmanına tanışmanızı tavsiye ederim

3 Eylül 2020 15:44