DF
Soru Sahibi
18 Temmuz 2021 15:23

Karaciger sirozu

Merhabalar hocam 7 ay önce usg de grade 3 yaglanma ve büyüme trigliserid 500 yuksek kolestrol ast 40 alt 90 ondan sonra düzenli spor ve beslenmeye dikkat ettim ancaksag karin agrisi bazen mide tarafında da olan bir agri, ve sırt agrisi cekiyorum 95 kilodan 83 kiloya indim.6 ayda koyu sari idrar ve hazımsızlık yaşıyorum. Bugün usg karacigerime baktirdim grade 1 yaglanma var denildi ast 21 alt 18 Bilurubin 0.60 albumin 4.5 trigliserid 106 Hepatit testleri negatif çıktı. Siroz veya başka bir karaciger hastalığı olsa usg de cikmazmiydi. Cevabınız ve alakaniz için şimdiden teşekürler ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, siroz değerlendirmesi, klinik bulgular, ultrason ve labaratuvar testleri ile konulur, karaciğer koruyucu diyet yapmanız ve bazı ilaçlar kullanmanız uyugn oacaktır, ultrason genelde yeterlidir ancak hekimin şüphesi varsa karaciğer dinamik MR tetkiki yapılabilir.

8 Eylül 2021 11:00