KA
Soru Sahibi
12 Mayıs 2021 21:47

Karaciğer için yardim edin hocam

Hocam merhabalar karaciger enzimlerim yüksekligi araştırılıyor araya bayram tatili girdi hepatit ultrason ilaçlı mr çölyak gluten kas ottonium hepatit ana ama asma CA 19.9 brucellla hiv TSH negatif sebebi bulunamadı doktoruma biyopsi yapalım dedim.gerek görmüyorum şu an için. Dedi hocam alt 198 ast 118 çıktı bir gün sonra tekrar tahlilde alt 224 ast 116 çıktı dier değerler normal hocam acaba yediğim bir şey mi dokunuyor araya bayram tatili girmesi benim için kötü oldu bu arada doktorum ilaç kullanma dedi kendide ilaç vermedi kullanmıyorjm zaten ama değerler bunlar karaciğerde sık karşılaşılan nedenler bende yokmus nadir görülen sebepler neeler olabilir hocam yemeklerden sonra göğüs bölgemde karıncalanma ve halsizlik oluyor hocam nasıl beslenmeliyim ben gerekirse yemek dahi yemem bu bayramı nasıl geçiricem ben tekrar 5 gün boyunca bir gün de alt 198 den 224 e çıkmis hocam napmaliyim mide bulantılarım halsizlklerim oluyor karaciger olduğu icin korkuyorum hocam kötü bir şey olur ölürüm die yardım edin lütfen bu gittiğim 2. Gastronteloji doktoru sebep bulunmadi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Bu düzeyde karaciğer enzimleri yüksekliği onlarca nedenle olabilir. Önemli olan hemen müdahale edilmezse ilerleme olumsuz sonuçlar doğurabilecek veya geç müdahale tedaviyi olanaksız kılacak hastalıkların öncelikle araştırıp ekarte edilmesidir. Ben anlıyorum ki yapılmış böyle bir hastalık saptanmamış. Böbrek biyopsisi eğer tedaviye yön vereceği beklentisi ortaya çıkarsa yapılabilecek en son noktadır. Çok kez böyle tanı konmaya çalışılırken kendiliğinden de herşeyi düzeldiği durumlara da çok rastlanır. İyi günler

16 Mayıs 2021 15:14