CF
Soru Sahibi
31 Mayıs 2018 00:05

Karaciğer enzim yüksekliği

Hocam mrb. Eşim trigliserid ve kolesterol yüksekliği sebebiyle 6 yıldır lipofen tb , aspirin ve omega 3 kullanıyor.Düzenli sporunu yapıp, diyetine dikkat adiyor.Geçen cuma kan tahlilinde karaciğer enzimleri ALT: 180 ve Ast :85 çıktı.Usg de karaciğer yağlanması grade 1 çıktı.hemen kullandığı ilaçları stopladı ve 2 gün sonra tekrar tahlil verdik.Alt: 250 ve ast:150 ye yükselmiş.Hocam enteresan olan son tahlilde ilaç içmemesine rağmen trigliserid değeri 180 e düşmüş ,ilaçları bıraktığı halde.önceden ilaç içtiği halde trigliserid 250 nin altına inmiyordu. Hocam sizce ne oluyo eşime.Çok korkuyorum. Sizce Alt değeri düşer mi yoksa depolanmış ilaca bağlı daha da yükselip sonra mı düşer.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serab Arslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yağlanma dışu nedenler de araştırılmalı İlaçlar kesilmesi iyi olmuş Şstirahat ve takın izlem gerekli Geçmiş olsun

31 Mayıs 2018 07:56