OO
Soru Sahibi
22 Mayıs 2019 11:43

kanal tedavisi

Hocam merhaba sağ üst 15 numaralı dişime kanal tedavisi yapıldı yapan doktor 2 ay kadar ağrın olabilir dedi bugün 5. Gün dişimin oyulan kısmından köküne kadar durduk yere değil ama dilimi sürdüğüm zaman üzerine çiğneme yada o bölge üzerine yattığım zaman belirgin ağrı oluyor bir başka doktora gittim röntgen çekti sorun görülmüyor kanallarda Ama etrafında bisiler var dedi anlamadım antibiyotik ağrı kesici verdi daha öncede bi kaç dişime kanal tedavi yaptırdım ertesi gün bitti herşey ama bu disin böyle olması endişelendirdi bu süreç normalmi hocam 5 gündür antibiyotikte kullanıyorum değişen bisi olmadı

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dt. Cansu Bilginer Kılıç
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Onur Bey merhabalar, Kanal tedavisinden sonra her zaman karşılaşmasak da bazı durumlarda ağrının kısa bir süre devam etmesi olasıdır. Her dişimizin aynı anatomik yapıya sahip olmaması, çürüğe ve enfeksiyona maruz kaldığı sürelerin farklı olması, kökteki lezyonun içerdiği bakteri kolonizasyonlarının farklı olması hatta kişinin tedavi sırasında genel vücut bağışıklığının düşük olması bile kanal tedavisindeki iyileşme sürecini etkileyerek ağrı ve ödem gibi semptomlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda kanal tedavisi sırasında diş kökleri, kök ucuna kadar çeşitli malzeme ve solusyonlarla temizlenir, şekillendirilir ve doldurulur. Bu işlemler sonucu kök ucunda hafif bir yara yeri veya alerjik reaksiyon gibi ödem ve ağrıya sebep olan belirtiler oluşabilir, bu çoğu zaman beklenen bir durumdur. Bu ağrının birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Kanal tedavisi bitiminden 5 gün sonra henüz tedavi yeni yapıldığından, röntgende bir miktar lezyon görüntüsü izlenmesi de normal bir durum, çünkü iyileşme hala devam etmektedir. Eğer beklenenden uzun süredir devam eden şiddetli bir ağrı hissediyorsanız en kısa sürede hekiminize başvurmalısınız. Geçmiş olsun dileklerimle.

22 Mayıs 2019 13:16