TG
Soru Sahibi
23 Ocak 2012 18:04

kan grubu

iyi günler hocam . benim kan grubum A RH negatif eşiminki A RH pozitif bebeğimizin ise o RH pozitif bebeğimizin kan grubunun ikimizden birininkine benzemesi gerekmiyor muydu? bebegimizinki neden farklı

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Asuman Koparır
Tıbbi Genetik

Kan grubları iki allel üzerinde bulunur. Yani A kan grubu olan bir kişi AA veya A0 allellerine sahiptir. Siz de ve eşinizde muhtemelen A0 allellerine sahip A grubusunuz. Çocuğunuza her bölge için biri anneden biri babadan genetik bilgi aktarılır. Çocuğunuza sizden 0 , babadan 0 allelleri geldiğinde, 00 genotipine sahip olur ve 0 kan grubuna sahip olur Sonuç olarak ebeveynlerin ikisininde A kan grubuna sahip olsada çocukları 0 kan grubuna sahip olabilir.

26 Ocak 2012 10:16