tg
Soru Sahibi
19 Ağustos 2015 23:22

kalp damar hastalıkları

45 yaşında bayanım.Sol Ayağımdaki şişkinlik ve ağrıdan şikayetci olduğum için kalp damar cerrahisine gittim.Ve sonuç şu şekilde; Bilateral alt ekstremite derin venöz sistemi normal olarak izlenmektedir. Bilateral SMV Ve SPV de grade 1 yetmezlik. Sol SPV de kronik tromboz . Sonucu yorumlarmısınız şimdiden teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Ömer Tanyeli
Kalp Damar Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun.. Sol bacakta daha önce geçirilmiş olan bir derin ven trombozu ve buna bağlı olarak kronik değişiklikler mevcut. Biz varis veya venöz yetmezlik tedavisinde öncelikle DVT geçirmemiş olan hastalara yönelik olarak cerrahi tedavi planlaması yapıyoruz. Sizde DVT'ye bağlı olarak muhtemelen şişlikleriniz oluyor ve diğer bacakta şişlik probleminiz yok. Öncelikle eğer kilo probleminiz varsa bir miktar kilo vermeniz ciddi fayda sağlayacatır. Onun dışında varis çorabı ve ilaç tedavisi öncelikli yaklaşımımız olacaktır. Saygılar..

22 Ağustos 2015 20:06
tg
Soru Sahibi

Öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Kalp damardaki doktor bey bu ultrason sonucundan sonra hiçbirşeyim olmadığını söyledi ve ilaç dahi yazmadı.Fakat ayağım sürekli ağrıyor ve şişiyor.Kilo problemim yok.45 yaşındayım 63 kiloyum.Yine kalp damar bölümüne mi yoksa farklı bir bölümemi gitmemi tavsiye ediyorsunuz.

25 Ağustos 2015 00:20
Doç. Dr. Ömer Tanyeli
Kalp Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisinde bir doktora başvurarak klass 1 veya tercihen 2 varis çorabı ve venoonik ajan dediğimiz ilaçlardan (özellikle sıcak yaz günlerinde) kullanımasını tavsiye edebilirim. Bunun yanında ayak ağrısı için, aynı zamanda ortopedik olarak da bir problem olup olmadıını anlamak için de FTR vea ortopedi bl.e başvurabilirsiniz..

25 Ağustos 2015 15:15