yg
Soru Sahibi
26 Haziran 2021 23:25

Kafa Derisi Altında Demir Parçası

Hocam merhabalar, ilginç bir olay anlatıcam. Tam olarak yaşımı hatırlayamıyorum ama ortalama 11-12 yaşımdayken baş ağrısı şikayetleriyle doktora başvurmuştum. Doktor en sonunda mr istemişti. Mr'ı çekilmeye gittiğimizde cihaz başladıktan sonra 1 dakika geçmeden mr operatörü beni çıkardı ve kafamı metal dedektörle aramaya başladı. Sonrasında kafamda demir olduğu söylendi. Olay üzerine birden fazla mr çektirmeye çalıştık ama tabii ki hepsi durdurulmak zorunda kaldı ve aynı madde olduğu söylendi. Ana doktorumuz ise o zamanlar demir parçasının kafa derisinin altında tırnak ucundan küçük olduğunu söylemişti. Demirin nasıl oraya girdiği konusunda kimsenin fikri yok. Kendi çocuğu olsa bile ameliyat yapmazdım gibi tabirler kullanmıştı. Son 2-3 senedir bazen unutkanlık gibi problemler yaşıyorum çok sık değil ama gördüğüm herhangi basit bir şeyin bile adını hatırlayamadığım anlar oldu. İşim gereği yoğun ve uykusuz zamanlarda ekstra artmıştı zaten bu olay belki ona kaynaklıdır. Asıl sorum bu bahsedilen demirin herhangi bi hayati tehlikeye bulunduğu yerden kayma gibi ihtimalleri var mıdır? O zamandan bu yana bahsettiğim gibi tek olay işe başladığımdan beri yoğunluğun vermiş olduğunu düşündüğüm unutkanlık yaşadım. Hala bazen yaşamaktayım. Mr çekimi benim için yasak olduğu için bu cismi herhangi başka bi aletle görüntüleyip tehlike teşkil edip etmediğini öğrenme şansımız var mı? Teşekkürler iyi çalışmalar.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Enteresan bir durum. Röntgeni çekmek ve tomografi çekmek gerekir. Ona göre karar verelim.

28 Haziran 2021 09:56
yg
Soru Sahibi

Aslında geçen sene başlarında unutkanlık için doktora başvurmuştum. Samatya devlet hastanesine gitmiştim. Doktorum mr istemişti olaydan bahsettim. O da gerçekten ilginç buldu ve olayı bölüm başkanına kadar taşıdılar. Bir sürü doktorla beraber benden bir bilgisayarlı tomografi isteyip sonuçlarıma baktılar. Mr çektirebilirsin herhangi bir problem gözükmüyor dendi. Hatta demiri görememiş olabilirler. Ben de tamam diyip çektirmeye gittiğimde mr operatörü başlar başlamaz cihazı durdurdu ve başında metal bir cisim mi var diyip olayı tekrardan anlattık. Hayatın boyunca mr çekilmek senin için hayati durum oluşturabilir dedi. O sırada pandemi patlayınca maalesef yarım kaldı tedavi devam ettiremedik.

28 Haziran 2021 10:53
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Ok. Mutlaka röntgeni ve tomografiyi görmeliyim..

28 Haziran 2021 22:54