TO
Soru Sahibi
17 Aralık 2015 23:42

İyi akşamlar hocam

İyi akşamlar hocam.bundan 35 gün önce çenemin altında iki taraftadada şişlik farkettim ve doktora gittim ultroson çekildi.sonuc şu şekildeydi; bilateral submandibuller gland doğaldır.yer kaplayan kitle lezyon izlenmemiştir.bilateral servikal zincirde patalojik görünümlü lenf nodu izlenmemiştir.en büyükleri sağ submandibular köşede 21*8 mm sol submandibular köşede 19*7 mm boyutlarında bir kaç adet oval kontorlu ekojen hilus formasyonları gösteren reaktif görünümde lenf nodları izlenmektedir.bilateral vasküler yapılar doğaldır.35 gündür geçmediği için bugun tekrar ultroson çekildim ve sonucun hepsi yukardaki ile aynı cümleler ölçü ise şu 20*7 18*6 olmuş hocam.bu arada kan tahlillerimi yaptırdım crp normal çıktı sedimantasyon normal çıktı.wbc 12.21 çıktı.neut#7.02 çıktı.lymph#4.10 çıktı.mono# 0.85 çıktı gerisinin hepsi normal.böbrek karaciğer fonksiyon testleride normal çıktı hocam.elime hala yuvarlak bilye gibi çenemin altında geliyor bu durumda ne yapmak lazım hocam.burda bakan hocamıza göre bunların geçmesini bekleme geçmeyebilir ama sorun teşkil etmiyorlar konuyu kapatıp hayatıma bakmamı dile getirdi.siz değerli hocam durumum hakkında ne düşünürsünüz.uzun olduğu için özür dilerim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sonuçta lenf bezi büyümesi. sorunu. Lenf bezi büyümesinde ayırıcı tanı bakımından en önemli kuşku maliğn lenfomadır. Ancak yapılan tetkikler ,bu olasılıktan çok reaktif iltihabi hastalıkları desteklemiş. Yine de izlenecek gerekirse biyopsi yapılacaktır. İyi günler

20 Aralık 2015 21:38