UB
Soru Sahibi
17 Nisan 2021 12:33

İnsülim direnci ve Oruç

Sayın Ali Başçı Hocam Merhabalar Hocam insülin direnci rahatsızlığım vardı ve bağısıklık sistemimde düşüklük vardı bir yıl önce tanı konmuştu glinext ve immunace kullandım.bir ay süreyle ondan sonra birdaha kan verip tahlilime baktırmadım açıkcasi pandemininde bunda büyük payı var .Oruç konusu aklıma takıldı .Mübarek Ramazan ayında elimizden geldiğince oruç tutmalıyız ama insülin direnci olanlar ne yapmalı oruç bu kisilere fayda sağlar mı bir zararı var mıdır?Cevabınız icin simdiden çok teşekkürler Sayın Ali Hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

İnsülin direnci demek insülin normal veya çok kez aşırı salgılandığı halde doku cevabının olmamasıdır. Bu yüzden uzun açlık durumunda şeker düşüklüğü ortaya çıkar. Bu bakımdan oruç tutmanız uygun olmaz. İyi günler

19 Nisan 2021 23:35