ÖC
Soru Sahibi
6 Şubat 2021 16:12

İlaç Alerjisi Covid Aşısı Olmaya Engel Oluşturur Mu?

Osman hocam merhaba. Bir konuda sizin fikirlerinize ihtiyacım var. Benim bazı antibiyotiklere (penisilin gibi) ve parasetamol içeren bazı ilaçlara alerjim var. Bu ilaçları kullanmaya başladıktan ve 3-4 tablet aldıktan sonra derimde kızartılar başlıyor ve ilacı kesmek durumunda kalıyorum. Daha önce ilaç alerjisi testi yaptıramadığımdan tam olarak hangi grup ilaçlara alerjim olduğunu bilemiyorum. İhtiyacım olduğunda doktorlar alerji yapmayacağını düşündükleri ilaçları yazıyorlar ya da ilacın yanında antihistaminik veriyorlar. 38 yaşındayım ve İngilizce öğretmeniyim. İstanbul'da kalabalık mevcutlara sahip bir lisede görev yapıyorum. Koronavirüs aşısı sıram geldiğinde aşı olmayı istiyorum ancak aşıya karşı da alerjim olur mu bilemiyorum. Siz ne önerirsiniz? İnaktif aşı da benim durumumda olanlar için riskli midir? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman Şener
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

Geçmiş olsun. Gelişebilecek olası bir reaksiyonu göz önüne alarak aşınızı bir hastanede olmanızı önerebilirim. Sağlık dileklerimle...

6 Şubat 2021 21:34