tS
Soru Sahibi
19 Kasım 2020 20:26

Idrar yolu enfeksiyonu

Meraba hocam kizin 4 bucuk yasinda n 2 yildir surekli atesli idrar yolu enfesiyonu geciriyor sontali filim cekildi bilgisayarli kulozette cis yapti temiz cikti ama bu hafta tekrar enfeksiy oldu atesli cocuk doktoru cok yuksek enfeksiyonu dedi dansitive 1,015 ph 6 uronbilinoji 0,1 protein 30 eritrosit 10 ( lokosit 75 ) eritrosit 2-3 basil bol lokosit bol crp 209 kan sonucuda wbc 21,2 gra 17,7 ly% 13,4 GR% 83,4 Hct 33,4 Hgb 10,8 Mcv 76,4 Mch 24,7 Plt 342 Rdw 16,6 hocam bobreklerine vurmusmudr sizin dusuncelerinizede alabilitmiyim cok endiseliyim

8 cevap
Cevaplar (8)

Merhaba Böbreklerin durumunu ultrason ve daha da önemlisi DMSA böbrek sintigrafisi ile mutlaka görmek gerekir. Ayrıca ilk sondalı film temiz çıkmış olsa da, bu kadar sık ateşli enfeksiyon oluyorsa, filmi tekrarlamak da gerekebilir Bu arada kesinlikle uzun süre bekletip çiş tutmaması, uyanıkken en geç 2 saat aralarla çişini yapması, tuvalette acele etmemesi ve kabız kalmaması çok önemlidir

19 Kasım 2020 21:28
tS
Soru Sahibi

Hocam onceden cisinincok tutuyor tolete gitmiyor tekrar sıkısıp tekrar tolete gitmezdi ama simdi azaltti tutmalari sık goturmeye calisiyoruz kabizligida oluyor sorumu yanitladiginiz icin cok tesekkur ederim Allah razi olsun hocam biz ankara sehir hastanesine yonlerdirdiler gittik sontali flim dedigim gibi temiz cikinca 5 yasina kadar bekliyelim bes yasindaada devam ederse ondan sonra nefroloji farkli tetkikler yapsin demisti doktor hocam sizce 5 yasi bekliyelim mi yoksa hemen goturmelimiyim cunku tekrardan hastalandi bulundugumuz sehirde cocuk doktoruna goturduk

23 Kasım 2020 15:04

Merhaba Tekrar bir idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyse bu durumda beş yaşına kadar beklemeden götürmeniz gerekmektedir.

23 Kasım 2020 15:35
tS
Soru Sahibi

Hocam rahatsiz edeyorum kusura bakmayin kizimin tekrar kontrolu vardi igneler bittikten 15 gun sonra gitti idrar kulturunde 100,000 koloni e. Coli uredi normalde kulturlerinde ureme cikmiyordu hic 3 tane ilaca karsida direnc kazanmis bazi ilaclara karsida duyarsuzlasmis doktor tekrar bir hafta sonra tahlil yapalim dedi onu bekliyoruz idrar tahlili basil bol lökosit 2-3 crp 0,36 lokosit 10 hocam artik ne yapacagimizi sasirdik surekli tekrarliyor dmsa dan korkuyorum radyolojik maddeden dolayi cocukda artik hastaneye gitmekten korkuyor

7 Aralık 2020 16:20

İdrar tahlilinde kültürdeki üreme ile uyumlu, çok ciddi bir enfeksiyon görünmüyor. Tahlili bir kez daha, belki başka bir laboratuvar’da yaptırmanızı öneririm

7 Aralık 2020 17:55
tS
Soru Sahibi

Tmm hocam farkli hastanede tekrardan yapariz tahlil ureme ile uyumlu ne oluyor hocam o kismini anlayamadim . Hocam idrarina ayri hastanede kontrulunu yaptiktan sonra nefroloji bolumune ankaraya tekrar gotursek mi yoksa bi sure daha bekleyelimmi ciddi bir enfeksoyon gozukmuyor dediniz

8 Aralık 2020 19:13

Yeni Tahlil sonucuna göre tekrar değerlendirmek gerekir

8 Aralık 2020 19:31
tS
Soru Sahibi

Meraba hocam kizim 3 yasindan beridir idrr yolu enfeisiyonu geciror sehir hastanesine goturuyorduk volding cekildi hem uroloji hem nefroloji bakti geri kac yok dediler 5 yasina kadar bekliyelim 5 den sonrada devam ederse getir denildi suan 6 bucuk yasinda devam ediyo goturduk ultrason ve tahliler yapildi doktor sistitdir dedi hijuene kabizliga dikkat et piyolepstin ilac verdi enfeksiyonu vardi sonra kontrole gel dedi gittik ama ayni doktor yerine yanlislikla farkli doktora randevu almisim ureme yok denildi yeni tahlilde lokosit 17 cikti cunku kulturu o ilaca duyatli cikmisti ama yeni kultur temuz cikti bu doktorda dmsa cekelim dedi koruyucu olarak piyoseptin ayni ilaci verdi urolojiue gidin dedi 1 y sonra gelin dedi ben kizimin bebekken kalcasi cikik sureki rontgenlere girdigini ondan dolayi dmsa anin zarar vermesinde korktugumu soyledim sen bilirsin dedi bir onceki doktorumuz dmsaya gerek yok demisti bu da istedi sizce ne yapmaliyim ultrasonlari normal cikiyo hep lutfen beni aydinlatirmisiniz cok endiseliyim size hastayken eski uremeli kulturunu ve son olarak yeni temiz cikan kultur tahlilerinide ekliyorum

7 Kasım 2022 13:03

Kızınızı görüp muayene etmeden kesin bir yorum yapamam maalesef ama idrar yolu enfeksiyonları sırasında ateş yükseliği olmuyorsa, DMSA çekilmesin gerek yoktur

7 Kasım 2022 13:54
tS
Soru Sahibi

Onceden bir kac kez enfeksiyonu cok yuksekti o zamanlar ates yapti enfeksiyon bir kez agir hastalndi hastaneyede yatirdik

7 Kasım 2022 15:55

Geçirilmiş ateşli idrar yolu enfeksiyonu varsa o zaman, enfeksiyonların böbreklerde iz bırakıp bırakmadığını DMSA çekmek gerekir

7 Kasım 2022 16:28
tS
Soru Sahibi

Hocam 3 boyutlu iltrasonla bakilsa olur mu normal ultrasonla hep bakiliyo temiz cikiyo daha detayli 3 boyutluda belli olur mu

7 Kasım 2022 16:55

Ultrasonda görülmeyebilir. Sintigrafi çekmek gerekir

19 Kasım 2022 23:18
tS
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim hocam beni aydinlattiginiz icin nefroloji bizi urolojiye yonlendirdi pelvik ultrason yapildi normal cikti uroflof tm adini hatirlamiyorum oda yapildi o pek normel cikmadi kabizlik vardi o gun o mu etkiledi bilmiyorum sizce iseme testini normal cikmama sebebi nedir doktor dmsa yida goriyim ole konusuriz dedi

24 Kasım 2022 17:14

Uroflowmetri kolay bir test olduğu için 1-2 kez daha tekrarlanabilir. Böylece anlık kabızlık vb etkilemiş mi anlaşılabilir. Bu arada kabızlık da idrar yolu enfeksiyonu için önemli bir risk faktörüdür. Kronik hale gelmeden tedavi edilmesi gerekir

24 Kasım 2022 18:00