GH
Soru Sahibi
1 Ocak 2021 14:24

Hocam lütfen bakarmisınız

Hocam hürmetler şüpheli kantemasi sonrası ilk anti hiv ab/ab meia yöntemiyle 37.gunde yaptırdım 0.38 negatif sonra eliza combo p24 içinde 42.gun 0.22 negatif 94.gun hiv pcr rna negatif derken her ay nerdeyse düzenli testler negatif ilk şüpheli kan teması 24 temmuz 2019 da idi son olarak 8 ekim 2020de ve 17 kasim 2020de şehir hastanesinde eliza şüpheli pozitif çıktı ankaradan ikisinin doğrulamadıysa elfa yöntemiyle antikor ve pcr rna 34kopya/ml duyarlı negatif geldi son olarak üniversitede ve ilk testi yaptirdiğimyerde 3 aralik 2020de yine negatif ancak 17 ay sonra yani ancak cd4/cd8 oranım 0.50 ref(*** *** **) soncd4 sayısı %21 ref(29-42) iyice düşmüş bir buçuk yıldır hafif ateş döküntü hafif boğaz ağrısı halsizlik gece terlemeleri devam ediyor. Arasıda 4.ay sonrası vidas hiv duo ultra da negatif.daha hassas hiv pcr yaptır diyor bazı doktorlar siz ne önerirsiniz cd4 neden düşmeye devam ediyor neden aynı yerde 15.ve 16.aylarda pozitif çıktı cevap ve öneri bekliyom hurmetler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Bu kadar çok test yaptırınca çelişkili sonuçlar da olması kaçınılmaz. Doğrulama testini maruziyetten ne kadar sonra yaptırdığını anlayamadım. 4-6 ay geçti ise konunun kapatılması gerek. cd4/cd8 sayısı ile ilgili sorunuzu bir immünolog veya hematolog daha iyi cevaplayabilir. Korkarım ki HIV tedavisi ve takibi konusunda sizi tatmin edecek kadar tecrübem yok.

2 Ocak 2021 14:12