UM
Soru Sahibi
25 Mayıs 2019 21:52

Hocam lütfen aydınlatın

Sayın hocam mrb lar yaş 26. Yaklaşık 4 ay önce her iki çene altında elime şişlikler geldi. Yıllarca diş sorunlarım olduğu için önce normal sandım. Hastaneye gittim ultrasonda ( sol submandibular bezlerin büyüklükleri ve ekoları simetriktir adı geçen bezlerde kanal ektazisi taş veya yer kaplayıcı lezyon izlenmedi. Her iki tiroid lobu normal büyüklükte ve homojen ekojenitededir. Bilateral submandibular bölgede büyüğü sol submandibular 18*7 mm boyutlu reaktif lenf bezleri izlendi.) Doktor önce antibiyotik verdi kullandım ama geçmedi. Sonra bir antibiyotik daha ama yine geçmedi. Son olarak bu tahlilden bir ay sonra Tekrar ultrasona girdim. Ve şu değişiklikler olmuş. Eski usg ye artı olarak jugular zincirde kavramı da geldi. Ve bu sefer en büyüğü 18*7 mm den 26*6 mm ye çıkmış. Tabi sonucu görünce bu sefer kesin kanser dedim ama Kbb doktoru hâlâ normal diyor tabi. Ve içime sinmedi ertesi gün bi ilçe hastanesine gittim Onun US sonucu da aynen şöyle ; Boyun US= Tiroid bezi boyutu normaldir. Tiroid parankim kanlanması hafif artmıştır. Her iki parotis bezi, submandibular bezler homojen görünümde boyutları normaldir. Servikal alanlarda kitle lezyonu izlenmemiş olup servikal vasküler müsküler doku planları sonografik olarak normal görünümdedir. Her iki anterior servikal zincirde bir kaç adet subsantimetrik fizyolojik lenf nodu izlenmiştir. Hocam burda 26 mm lik kitleden hiç bahsedilmemiş . Ve kbb doktorum çok rahat bir şekilde biyopsiye gerek yok bi iki ay daha takip edelim dedi. Bir ayda 8 mm lik bir büyüme normal mi. Ve reaktif demek kesin kanser degil mi oluyor Lütfen aydınlatın hocam. Ve bu arada sigarayı da bıraktim

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. usg'de çıkan lenfadenopatiler önemli büyüklükte değil, 8 mm artış bazen görüntüleme farklılığından bile olabilir usa bazen o kadar hassas olamayabiliyor. Reaktif evet genelde enfeksiyon kaynaklı demek. yakın zamanda ya da geçirilmiş enfeksiyonlar kaynaklı olabilir. Toplumun bir çoğunda usg'de böyle lenfadenopatiler çıkabilir. tam bir kbb muayenesi yapıldı ve biyopsiye gerek yok dendiyse ben de bu usa değerleri ile biyopsi açısından aynı fikirdeyim

28 Mayıs 2019 11:45
UM
Soru Sahibi

Sayın hocam mrb lar yaş 26. Yaklaşık 4 ay önce her iki çene altında elime şişlikler geldi. Yıllarca diş sorunlarım olduğu için önce normal sandım. Hastaneye gittim ultrasonda ( sol submandibular bezlerin büyüklükleri ve ekoları simetriktir adı geçen bezlerde kanal ektazisi taş veya yer kaplayıcı lezyon izlenmedi. Her iki tiroid lobu normal büyüklükte ve homojen ekojenitededir. Bilateral submandibular bölgede büyüğü sol submandibular 18*7 mm boyutlu reaktif lenf bezleri izlendi.) Doktor önce antibiyotik verdi kullandım ama geçmedi. Sonra bir antibiyotik daha ama yine geçmedi. Son olarak bu tahlilden bir ay sonra Tekrar ultrasona girdim. Ve şu değişiklikler olmuş. Eski usg ye artı olarak jugular zincirde kavramı da geldi. Ve bu sefer en büyüğü 18*7 mm den 26*6 mm ye çıkmış. Tabi sonucu görünce bu sefer kesin kanser dedim ama Kbb doktoru hâlâ normal diyor tabi. Ve içime sinmedi ertesi gün bi ilçe hastanesine gittim Onun US sonucu da aynen şöyle ; Boyun US= Tiroid bezi boyutu normaldir. Tiroid parankim kanlanması hafif artmıştır. Her iki parotis bezi, submandibular bezler homojen görünümde boyutları normaldir. Servikal alanlarda kitle lezyonu izlenmemiş olup servikal vasküler müsküler doku planları sonografik olarak normal görünümdedir. Her iki anterior servikal zincirde bir kaç adet subsantimetrik fizyolojik lenf nodu izlenmiştir. Hocam burda 26 mm lik kitleden hiç bahsedilmemiş . Ve kbb doktorum çok rahat bir şekilde biyopsiye gerek yok bi iki ay daha takip edelim dedi. Bir ayda 8 mm lik bir büyüme normal mi. Ve reaktif demek kesin kanser degil mi oluyor Lütfen aydınlatın hocam. Ve bu arada sigarayı da bıraktim . Hocam geçen ki mesajı aynen kopyaladim. Aradan yaklaşık 40 gün geçti. Ve şunu söylemek istiyorum. Vücudumda görünürde bir değişiklik yok. Ama haftalardır çok hafif ama sürekli bir kuru öksürük var. Ve sol bacağim 10 gündür ağrıyor. Bahsettiğim büyük kitle sabit dururken her iki tarafa yanına küçük küçük 3 4 kitle daha eklendi. Bu arada beklemem söylendiği için doktora da gitmedim. Görüşleriniz benim için çok değerli. Ne önerirsiniz hocam.

5 Temmuz 2019 10:41
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Bu soruya cevap vermiştim Cihan bey yukarıda yazılı

5 Temmuz 2019 23:04