SS
Soru Sahibi
14 Ocak 2009 14:55

hocam bende çik.kisti var 4-4,5 cm.sağ overda.Sol over temiz.HSGde tüpler a

hocam bende çik.kisti var 4-4,5 cm.sağ overda.Sol over temiz.HSGde tüpler açık.7 aydır tedavisiz, 3 ay klomenle takip son ay da aşılama yapıldı.Dr.rahmin öne fazla dönük olduğunu söyledi bu yüzden aşılama biraz uzun sürdü.Hocam görüş ve önerilerinizi rica ediyorum.Kaç defa daha aşılama yapılmalı yoksa tüp bebek tedavisine mi geçmeliyim.HSG çekildiği ay (Temmuz) kimyasal gebelik yaşadım.Bhcg 168lerde düşük oldu.Bu konuyu çok fazla düşünüyorum birde istemeyerek. bu da negatif yönde etkili olur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Selçuk Somer
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sayın Seldacam Hanım, Bundan 15 sene öncesine kadar teksoplazma infeksiyonunun tekrarlayan düşüklerde etken olduğu düşünülüyordu. Ancak son bilgilere göre bağışıklık bıraktığı kabul edilmektedir. Dolayısıyla 2.gebeliğiniz teksoplazma enfeksiyonu ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Saygılarımla..Dr. Selçuk Somer

14 Ocak 2009 17:01