GM
Soru Sahibi
7 Mayıs 2021 00:03

HİV KULUÇKA SÜRESİNE DAİR

Hocam selamlar. Bir hocamız 2014 yılında hiv kuluçka süresinin 2 seneye kadar uzayabileceğini 2.senede tedbir amaçlı testi önermiş fakat *** *** ** yıllarında ise 90.gün yeterlidir demiş bunu 2014 yılındaki hiv testlerinin şimdiki 4.nesil testlere göre daha zayıf kalmasından mütevellit mi yoksa kanser gibi bağışıklığı baskılayan durumlardan kaynaklandığını belirtmemiş.Benim 3.5 sene, 2 sene ve 14 ay önce şüpheli durumlarım olmuştu ve en sonuncu durumdan 13 ve 14 ay sonra 2 kere antihiv kemiluminesans test olup negatif sonuç aldım vucüt sağlığım,bağışıklığım çok iyi derecede ve sporcuyum.Siz ve hemen hemen bu alanda uzman,bilgi sahibi hekimlerimiz (aynı zamanda WHO) 90.gün kesin sonuçtur diye belirtmekte.Benim şimdi ne yapmam gerekir hocam konuyu kapatmalı mıyım yoksa '2.senenin' sonunda antihiv test mi olayım? Sizin kıymetli bilgi ve tecrübelerinize danışmak istedim.. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

2 seye kadar olan durum son derecede nadir ve göz ardı edilebilen olgular. 6 ay geçtikten sonra % 99 doğruluk elde edilir. Tabii yine bir es payı olabilmektedir.

8 Mayıs 2021 17:44