gs
Soru Sahibi
14 Mart 2019 12:45

hipofiz tümörü ameliyatı sonrası göz hasarı

hocam merhaba; Hocam babam hipofiz macro adenomu nedeni ile ameliyata girdi 3.5 cm çapında olan tümörün 1 cm kadarı burundan girilerek alındı ameliyat öncesi gözlerinde herhangi bir problem yoktur ameliyat sonrası doktoru bu tip ameliyetların en riskli kısmının göz oldugunu ancak herhangi bir sorun olmadıgı başarılı geçtiğini belirtti gece yoğun bakımda sağ göz kapagı kapanıyor ameliyat olalı 9 gün oldu şu an sağ gözünü sağa sola yukarı aşagı hareket ettiremediği gibi ışıga karşı da duyarlı değil göz bebeği belli bir oranda sabitlendi değişmiyor görmesinde gördüğünü ancak biraz bulanık oldugunu belirtiyor sol gözü daha iyi kapak açık ışıga duyarlı hareketi var ve görüyor. Doktor ameliyattan sonra oluşan ödemin kas ve sinire bası yaptıgı için işlevini yerine getiremediğini belirtti düzelmesi ile ilgili de ne t bir cevap alamıyoruz tümör için ameliyat olması gerektipini biliyoruz ancak gözünün tedavisinin mümkün olup olmadıgını öğrenmeyi rica ediyorum. yani zaman geçtikçe sinirlere yapılan bası kas ya da sinirleri tedavisi mümkün olmayan bi hale getirebilir mi önemli olan konu su an bu çünkü ilk ameliyatı yeni oldugundan tekrar hemen ameliyat olamayacagını düşünüyoruz.. Serebral MR Üç Boyutlu Görüntüleme İnceleme aksiyel T1 (TSE), aksiyel-sagital T2 (TSE), koronal T2 efektli (TİR), ve15 cc IV kontrast kullanımı sonrası aksiyel T1 ( TSE) ile yapılmış ve T1 (T SE) çalışmalar ayrıca aksiyel koronal ve sagital planlarda üç boyutlu T1 ağırlıklı görüntüler rekonstrükte edilmiştir. Sella ve suprasellar sisterni dolduran kitle optik kiazma bası yapmaktadır. Sağ kavernöz sinüse uzanmıştır, Sola minimal indentedir. Sella tabanında operasyona bağlı kemik defekti vardır. Kitle içerisinde santralde daha bariz hemoraji ve buna bağlı kitlenin transvers çapında 5 mm artış görüldü. Diğer boyutları benzerdir. IVKME sonrası kitlede boyanma belirgin değildir, kitle içi kanamaya ikincil olarak yorumlandı. Bununla birlikte diffüz dural kalınlaşma ve kontrastlanma dikkat çekicidir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Güngör Sobacı
Göz Hastalıkları

Günaydın babanızın gözündeki rahatsızlık kalıcı ve önemli nbir durum olabilir. Lütfen İVEDİ Üniversitenin Göz Hastalıklarında Nörooftalmoloji uzmanına görünününüz.

20 Mart 2019 11:24