TO
Soru Sahibi
31 Ocak 2016 22:08

Hipofiz adonem

Son 2-3 aydır sol tarafa eğildiğimde yada yattığımda çift görme şikayetiyle endokrin ve nörolojiye gittin endokrinde anti tipo sonucu 841 diger hormonlar normal çıktı sol gözümde hafif öne çıkma başladığı için graves hastalığı için kanda anti tsh reseptörü 1.43 çıktı endokrin doktorum nörolojiye gönderdi norölojinin istediği mr sonucumda hipofiz glandının özellikle sol latarelde belirgin olacak şekilde yüksekliğinin normale oranla arttığı izlenmiş olup hipofiz glandı anterior lob yüksekliği 11mm kadar ölçülmüştür. Glandın proksimal konturunda konveksite izlenmiş olup sol kavernöz sinüs ve sol optik kiazmaya dogru hafif uzanımlı olduğu izlenmiş ve supraseller sisternde daralma gözlenmiştir sonucu verildi nöroloji hipofiz bezinde adonom şüpesi olduğunu endokrin doktorumda durumun karışık olduğunu ombre mr çekilmesi gerektiğini söyledi sizde değerlendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

AMELİYAT sınırında. İyi bir muayene ile değerlendirmek lazım.

31 Ocak 2016 22:23
TO
Soru Sahibi

hocam merhaba, geçen yıldan beri takipte olan sağ gözümde öne itilme ve triod sorunmla alakalı son gittiğim kontrolde tekrar hipofiz ve orbita mr istendi hipofiz mr da hipofiz bez yüksekliği özellikle anterior kesiminde artmış olup 10 mm dir hipofiz bezinin supraseller sisterne doğru bulgingi izlenmektedir. hipofiz bezi içerisinde belirgin sınır veren lezyon izlenmemektedir. infindibulum orta hatta izlenmekte olup infindibulumda kalınlaşma mevcuttur. nörohipofiz normal lokalizasyon ve sinyal intensitesindedir. bilateral internal akustik kanalların kavernöz segmentleri patenttir. kavernöz sinüsler normaldir.. SONUÇ hipofiz bez yüksekliğinde anteriorda belirgin artış hipofiz süperior konturunda suprasellar sisterne doğru bulging infuldibulumda kalınlaşma ve nödüler görünüm (hipofiz ile uyumlu olduüu düşüldü) denilmekte....Ayrıca orbita mr da SONUÇ: SAĞDA PROPOTOZİS SAĞ İNFERİOR MEDİAL LATERAL SÜPERİOR REKTUS KASLARINDA KALINLAŞMA SOL LATERAL VE SÜPERİOR REKTUS KASLARINDA MİNİMAL KALINLAŞMA hocam bu sonuca göre sağ gözümdeki öne itilme ve orbita kaslarındaki genişleme hipofiz bezindeki sorundanmı kaynaklanıyor. SİZİNDE GÖRÜŞÜNÜZÜ ALMAK İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER....BU ARADA 1 YILDIR EUTHYROX 25mg kullanıyorum.

10 Mayıs 2017 20:08
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bence bu yazılana göre ameliyat gerekecek. Gelin ve ne gerekirse mikrocerrahi ile hallederiz.

13 Mayıs 2017 21:17