ee
Soru Sahibi
5 Haziran 2019 23:35

Güven kazanmak

Merhaba Hocam 2,5 yaşında bir oğlum var birbirimize çok bağlıyız, her konuda ilgili bir anneyim. Tek bir hatam oldu şuna nasıl telafi edeceğimi bilmiyorum. Tuvalet eğitimi sırasında sabırlı olmam gerektiğini bildiğim halde bir defa oğluma çok kızdım. Şimdiye kadar benden hiç böyle bir olumsuz tepki görmeyen oğlum çok etkilendi. Olaydan sonra hafif kekemelik başladı. Korktuğu için olduğunu düşünüyorum ne yazık ki. Şimdi elimden geldiği kadar yavrumun tekrar bana güvenmesi için uğraşıyorum ama an ufak bir durumda “ anne sen bana kızdın mı” diyor ve çok üzülüyorum . Şimdi ben ne yapmalıyım yavruma nasıl davranmalıyım ? Bu günü nasıl unutturabilirim ve oğlumun tekrar bana güvenmesini sağlayabilirim? Bunun bir yolu var mıdır ? Yardım etmenizi istiyorum tekrar yanlış bir davranışta bulunmak istemiyorum teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Çağatay UĞUR
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Elif hanım Hayatımızda zaman zaman istemediğimiz kırılma anları olabilir. Oğlunuzla tutarlı ve istikrarlı olarak yine duyarlı bir ilişki içinde olmaya devam ettiğiniz sürece bu travma değerini yitirecek hafifleyecektir. Ancak önce siz kendinizi affetmeli ve suçlamayı bırakmalısınız. Sizin oğlunuz ile kurduğunuz ilişkide rahat ve huzurlu bir yüz haliniz olmalı ( Affect). Oyun terapisinin ona çok iyi geleceğini düşünüyorum. 3 yaş üstünde hipnoterapi de bu duruma çok fayda sağlar..

6 Haziran 2019 07:46
ee
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim

8 Haziran 2019 15:06
Uzm. Dr. Çağatay UĞUR
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

? Sevgilerle

8 Haziran 2019 15:18