şm
Soru Sahibi
17 Aralık 2019 14:26

Çocuğumun konuşması

İyi günler. Benim oğlum 2 yaş 8 aylıktır. Henüz konuşamıyor. Daha önce psikologlara götürdük herhangi bir sorununun olmadığını, sadece konuşmasında gerilik olduğu söylendi. Sesler çıkarabiliyor. Anne, baba gibi bazı kelimleri kullanıyor; fakat bilinçli olarak kullanmıyor. Daha önce ki doktorlar kreşlere yazdırabileceğimizi, TV izletmemiz gerektiği gibi çözümler ürettiler. Ne gibi önerileriniz olabilir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Çağatay UĞUR
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba önce gelişimsel test yapılması ve akranlarına göre güçlü ve zayıf alanlarının tespiti önemli. Eğer sorun sadece ifade edici dil geriliği ise etkili ve bol hayal gücüne dayalı oyun, kreş, kitap okuma, evdeki bireylerin iletişim ve etkileşim dilini daha etkin kullanması Kbb odyolojik değerşendirme...

17 Aralık 2019 18:48