GE
Soru Sahibi
23 Mayıs 2020 01:13

Günlük su tuketimi

Hocam merhaba. HSV bobrek tutulumu vardi. Tedavi goruyorum. Prednol imuran cozaar kullaniyorum. Kan degerlerim normal. Idrar proteinuri 100 mg/ gun altinda bu aralar. Hematuri devam ediyor. Hocam gunluk su tuketimi ortalama ne kadar olmali ve beslenmede protein kısıtlaması yapmam gerekir mi? Tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sizin hastalığınız remisyonda görünüyor. Gerçi başlangıç tabloyu bilmiyorum ama tedaviye gayet iyi cevap alınmış olduğu anlaşılıyor. Hematüriniz belki de hiç kaybolmayacak ama proteinürinin kural olarak 500mg/gün altında olması remisyon kabul edilir. Su tüketimi herkes gibidir yani susadıkçadır. Bu da genellikle günlük 1.5-2 lt'yi geçmez . Bol bol su iç tavsiyesi daha çok ürolojik böbrek hastalıkları için geçerlidir, aşırı su içmek özellikle böbrek fonksiyonu bozuk hastalarda vücuttta su birikmesine neden olabilir. Tavsiye edilmez. İyi günler

23 Mayıs 2020 21:13