DM
Soru Sahibi
12 Kasım 2019 18:53

Grade 4 böbrek

Merhaba hocam polis memuruyum 2 yıl önce trafik kazası geçirdim ve grade 4 böbrek yaralanması tanısı kondu. Daha sonra doktorlarımız takip ettiler ve herhangibi müdahalede bulunmadılar. Tedavinin sonunda sintigrafi çekildim ve sol böbrek :35 sağ böbrek :65 çıktı ve sol böbrek alt yapısı fonksiyon göstermemektedir yazıyor ve yenilerde ultrasona başvurdum ve ultrason sonucunda sol böbrek alt polde kortekste fokal deformite-incelme izlendi (sekel değişiklik ) yazıyor. Sizce şuan ne yapmalıyım tedavi görsem incelme olan yer ve fonksiyon göstermeyen bölgenin eski haline gelmesi için nasıl bir tedavi önerirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Kaza sonrası sol böbrekte bir miktar hasar olmuş diğer böbrek tamamen normal. Sol böbrekten kaybettiğiğmiz bir daha geri gelmez ama kalan kısmı ve diğer böbrek biraz büyüyecek toplam böbrek fonksiyonunu her geçen gün daha iyiye götürecek. Öyle sanıyorum sizin üreniz kreatininiz yani böbrek fonksiyonlarınız normaldir. Daha doğrusu 24 saatlik idrar toplayıp kreatinin klirens testi yapılırsa evet belki düşük çıkar ama %75 fonksiyondan aşağı olacağını sanmıyorum. Ne ifade eder tek böbrekten daha iyi. Bu da sorun yok demektir. Örneğin doktor eliyle gönüllü olarak tek böbrek kalan böbrek nakli vericilerimizden daha iyi. Bana sorarsanız yapacağınız tek şey normal yaşamınıza devam etmek. Yılda bir kontrol fazlasıyla yeterli. İyi günler

15 Kasım 2019 08:55