KC
Soru Sahibi
28 Nisan 2019 14:59

Göz kanalıtıkanıklığı

İyi günler benim oğlum beş yaşında bebekken göz yaşı kanalı tıkanıklığı vardı korktuğumuz için açtıramadık daha sonra düzeldi zannettik arada bir rüzgarda felan sulanıyordu ama bu yıl okula başladı göz yaşı sürekli aktığı için gözü sürekli mikrop kapmaya başladı şimdi sürekli gözü sulanıyor gözünün suyu onu rahatsız ettiği için koluyla sürekli siliyor dolayısıyla gözünün altı tahriş oldu bu operasyon ne kadar sürüyor ve şimdi kanalın açılması işe yarıyor mu bu işlemin herhangi bir tehlikesi var mı iyileşme süresi hakkında bilgi alabilir miyim şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Altuğ Çetinkaya
Göz Hastalıkları

İyi günler, doğuştan kanal tıkanıklığı durumunda 1-1.5 yaş arasında sondalama; 2-4 yaş arasında ise tüp yerleştirme işlemlerinin başarı oranı yüksektir. Genellike 5 yaş itibariyle erişkin tipi kanal açma ameliyatı yaparız; ancak 4-6 yaş arasında var olan kanalı tüp yerleştirerek açma ameliyatından olumlu sonuç aldığımız durumlar olmakta; o nedenle bu yaş grubunda muayene sonrası aileyle detaylı olarak görüştükten sonra hangi yönteme başvuracağımıza birlikte karar veririz. Tüp yönteminde cerrahi yaklaşık 10-15 dakika sürer, iyileşme süreci yoktur, normal hayat hemen ameliyat sonrasında devam eder; 1-2 ay sonra klinikte basitçe tüpü alırız. İkinci yöntemde yani yeni bir kanal oluşturduğumuz erişkin tipi ameliyatta cerrahi yaklaşık yarım saat sürer, sonrasında hafif bir şişlik-morluk olabilir, tam iyileşme 1-2 hafta sürer ancak hayatı etkileyen belirgin bir süreç yaşanmaz. Her 2 yöntem de tecrübeli bir oküloplastik cerrah tarafından yapıldığında önemli bir risk taşımaz. Selamlar...

28 Nisan 2019 21:45