ÖA
Soru Sahibi
13 Ocak 2020 08:15

Glioblastoma evre IV

Onur Hocam merhaba, babam 53 yaşında 2012'de GBM'den ameliyat-ışın-temodal gördü. Patolojimiz GBM idi dipnot olarak 'P63: Yaygın pozitif ve multinükleer dev hücrelerde içeren atipik astrositlerden oluşan tümöral infiltrasyon izlendi' bilgileri paylaşılmıştı tümör 7 yıl sonra Ekim 2019'da nüks etti. GBM'de sağ kalım süresinin 6-12 ay öngörüldüğü bilgisine göre kıyasladığımızda ciddi bir sağkalım süresi elde etmişiz bunu p63'ün yaygın pozitif olmasına bağlamamız mümkün mü? *** *** **'da ameliyat olduk *** *** **'da ki MR'ımızda maalesef iki adet tekrardan nüks gördük 3,5 ve 5 cm bu zaman zarfında kemoterapi veya ışın görmedik doktorumuz ısrarla beklememizi istedi (GBM'in ne kadar saldırgan olduğunu biliyordum ama doktorumuzun dediğinden çıkmak da istemedik). P63 seviyesinin bilgisi ikinci patoloji raporunda paylaşılmamıştı, tekrardan yaygın pozitif olması durumunda yine bu şekilde bir uzun sağkalım suresi yakamamız ihtimaller dahilindemidir? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bu konuda yorum yapabilmem zor. Sağ kalım nüksler ile azalır. Büyük geçmiş olsun..

13 Ocak 2020 08:58