tm
Soru Sahibi
26 Nisan 2016 00:37

Genital herpes

Doktor bey merhaba evli değilim nerden bulaştığını bilmemekle birlikte genital herpes tedavisi görüyorum. 6 aylık waltrex tedavisinin 3. Ayındayım ilaç kullanmadan önce 4.5 ayda bir vajina iç küçük dudakta kaşıntılı yara olurken şimdi her ay oluyor. İlacı bıraksam mı ? Baskılaması gerekirken neden daha sık oldu anlayamadım. Yorumunuz benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Lezyonlarınızı görmüş olan hekim ile konuyu tartışmanızda fayda var. Gerçekten Herpes olup olmadığını bile bilmeden size öneride bulunmam yanlış olur. Aynı şey ilaç tedavisi için de geçerli. Ancak sıklaşmasının ilaçla ilgisi olmadığını söylemek mümkündür. Sadece pek işe yaramadığını görüyoruz. Zamanla vucudun bağışıklık sistemi hastalığı tanıyacak ve sıklığı giderek azalacaktır. Tabii eğer sorununuz Herpes ise. Genital Herpes ancak cinsel ilişki ile bulaşır. Eğer cinsel ilişkiniz olmadan böyle bir problem olmuş ise, bunun Herpes olmama ihtimalini de gözardı etmemek gerekir. Geçmiş olsun.

27 Nisan 2016 17:32
tm
Soru Sahibi

Doktor bey vajina küçük dudağın içinde kaşıntılı kırmızı şişlik ile beraber sonrasında yaraya dönüşen bir lezyon bir haftada asiviral krem ile düzeliyor birkaç doktor gördü hep herpes tedavisi uyguluyorlar . 6 aylık waltrex ilaç tedavisinin 3 ayında da çıktı . Cinsel ilişkim olmadı tuvaletten kapmış olabileceğimi Söylediler. Herpes için kesin tanısı için test varmı ? Nasıl emin olabilirim ? Bu ilaç işe yaramıyorsa herpes değilde ne olabilir hastalığım? Teşekkür ederim.

28 Nisan 2016 00:20
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Lezyon çıktığı zaman hekime gidin. O zaman teşhis daha kolay konabilir. Bir de herpes geçirip geçirmediğinizi kandan yapılan tahlillerle de anlamak mümkündür. Cildiye hekimi de karar verebilir.

29 Nisan 2016 09:34