YS
Soru Sahibi
23 Aralık 2015 09:29

GELİŞİM GERİLİĞİ

hocam merhaba 36 aylıkikiz eşi bir oğlum var prematüre 34 haftalık 2600 kg doğdu 13 gün emme fonksiyonu tam kazanamadığı için kan şekeri düşüklüğünden yeni doğan ünitesi çok iyi olan bir hastanede kaldı 3 aylıktan bu yana nöroloji kontrolleri var bütün metabolik, kan, mr, eeg,genetik testleri hacettepe ve başka hastanelerde yapıldı şükür temiz hepsi.ikiz eşinde bir sorun yok fakat bu oğlum kendinden beklenen şeyleri ikizinden geç yapıyor başını tutma 3 aylık oturma 11 aylık 18 aylık emekledi 20 aylık sıralama yaptı 22 aylık yürüdü şimdi konuşma anlamlı baba anne mama su al gibi şeyler söylüyor özellikle ikiz eşini ve bizi taklit ediyor onunla anlamsız şeyler konuşuyor hayali oyunlar oynamaya çalışıyor bir şey anlattığımda beni dinliyor.göz teması çok iyi seslendiğimizde bakıyor.genelde istediği şeyi işaretle gösteriyor.söylediğimiz şeyleri yerine getiriyor örn:bunu babaya götür kumandayı getir.tuvaletini söyleyemiyor. şu an için konulan tam bir teşhis yok gözlük kullanıyor özel eğitim alıyor bireysel eğitime devam ediyor fizik tedavi almıyor.oğlumda gerilik var farkındayız ama bütün yapması gereken şeyleri yaşıtlarından geçte olsa yapıyor dün bir psikolog gördü bazı testler uyguladı bazı konularda önde bazılarında geride dedi gerilik var ama çokta kötü değil en azından uyumlu bir çocuk dedi . bu gerilik zamanla okul çağında falan çok göze batar mı. şimdiden teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hakan Cengiz
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhabalar, yapılan tüm tetkiklerin normal olması yaşıtlarını yakalaması için bir engelin olmadığını gösteriyor. Anladığım kadarıyla psikolog arkadaş gelişim testi uygulamış ve bazı alanlarda yaşından geri olduğunu saptamış. Önemli olan hangi alanda ve yaşından ne kadar geri olduğu, düzenli aralarla gelişim testiyle takibinin yapılması uygun olur. Tedanin önemli parçası özel eğitim ve ailenin biliçli bir şekilde çocukla kaliteli vakit geçirmesi, ayrıca bazı durumlarda kreş de önerilebilir. Okul çağına kadar yaşını yakalarmı sorusu, gelişim testleriyle takipler sonucunda karar verilebilir.

24 Aralık 2015 11:44
YS
Soru Sahibi

teşekkür ederim kolay gelsin.

25 Aralık 2015 11:35
Uzm. Dr. Hakan Cengiz
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Rica ederim

25 Aralık 2015 13:18