YS
Soru Sahibi
23 Mayıs 2019 02:25

Gecmeyen sarılık

Merhaba! Hocam 20 gunluk bebegım var ılk 5 .gun sarılıgı 11 dı sonradan 17 e yukseldı fototerafı den sonra 11 dustu bır sonrakı gun 12 e yukseldı horman ve ulturasyon testı temız cıktı sadece böbregın bırınde buyume var dendı dr nıçormal dedi sizce sarılığı neden dusmuyo ve baska hangı testler yapmak lazım tskr ederım

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Murat Cömert
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Geçmiş olsun. Yenidoğan sarılıkları bebeklerde çok sık karşılaştığımız problemlerinden biridir. Sarılık nedenleri arasında birçok sebep yer almaktadır. En sık karşılaştığımız neden ise Anne sütü sarılığı dediğimiz anne sütündeki bileşenlere bağlı gelişen sarılıklar ve fizyolojik sarılık dediğimiz önemsiz sarılıklardır. Yalnız uzamış sarılıklarda Diğer nedenler elendikten sonra sarılığın bu dediğimiz sebeplere bağlı olduğu düşünülmesi gerekmektedir. Gereken testler için çocuk hekiminiz yardımcı olacaktır.

24 Mayıs 2019 12:30