BK
Soru Sahibi
9 Temmuz 2017 17:49

Geçmeyen diş iltihabı

Merhabalar. Uzun süredir çürük olan bir dişim vardı. Ara ara ağrıyordu geçiyordu diş doktoruna gitme konusunda fobim olduğu için hep erteliyordum ama yaklaşık 2 hafta önce çok ağrım oldu ve o gün içinde acile gittim. Doktor Arveles ve Augmentin-625 mg verdi. İlaçları hemen kullanmaya başladım 2-3 günde ağrım geçti ama ilaçlarım bittiği halde dişimdeki apse geçmedi. Doktora gittim doktor antibiyotiğin dozunun düşük olduğunu söyledi ve bu kes Sef-1000mg ile dicloflam verdi. Bu ilaçları da 5 gündür kullanıyorum neredeyse ilaçlar bitecek ama dişimdeki şişlik hâlâ geçmedi. Sef-1000 mg ilacının yan etkilerini okudum genital bölgede kaşıntı yapar diyor. Bende bu yan etki görüldü. Bunun dışında ön dişlerimin arkasında siyahlaşma oldu ve yanağımda, dilimde yaralar çıktı. Aşırı antibiyotik kullanımı bu yaralara sebep olur mu? Sizce ilacı kullanmaya devam etmeli miyim?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Dişinizdeki enfeksiyon olasılıkla kronik halde. Kök kanal tedavisi yapmadan iyileşme yalnızca antibiyotik kullanarak olanaksızdır. Antibiyotiklerin tümünün yan etkileri arasında söz ettiğiniz türden problemler vardır. Olasılıkla antibiyotik kullanımına bağlı mantar enfeksiyonu olabilir. Önerim bir cildiye uzmanına başvurmanız. Saygılarımla...

9 Temmuz 2017 19:08
BK
Soru Sahibi

Öncelikle çok teşekkür ederim. Peki kastettiğiniz kök kanal tedavisi işlemini diş doktoru yapabilir mi yoksa çene cerrahına gitmem mi gerekir? Bir de antibiyotik kullanmaya devam etmeli miyim yoksa ilacı kullanmayı bırakmalı mıyım?

10 Temmuz 2017 20:23
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Burada bahsettiğiniz kök kanal tedavisini diş hekimi de yapabilir çene cerrahi uzmanı da. O yapar diğeri yapamaz diye bir tasnif doğru olmaz. Antibiyotik kullanımınız için diş hekiminiz ile görüşmenizi öneritim. Size bu ilacı veren doktor, bu gibi durumda dişinizin durumunu gözden geçirip sizi yönlendirecektir. Saygılarımla...

10 Temmuz 2017 20:36