OB
Soru Sahibi
7 Haziran 2021 01:37

Gebelikte böbrek genişlemesi

Hocam merhaba 25 haftalık gebeyim, 2 hafta önce sağ böbreğimde 1-2 derecesinde genişleme görüldü şimdilik stent takmaya gerek yok az su iç dedi doktorum, başka bir doktor bol su tüketmen lazım dedi. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkür ederim şimdiden

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba. Gebelikte sağ böbrek genişlemesi beklediğimiz bir durum. Zira bebeğiniz sağ böbreğin kanalına doğru yatarak bir miktar baskı yapıyor. Bu durum takip edilmesi gerekenBir durumdur. Ağrı enfeksiyon ve kanama durumlarında müdahale gerektirir. Çoğunlukla problemsiz doğuma kadar gider. Doğum sonrası kendiliğinden düzelir. Ama yakın takip yaptırmanızı öneririm

7 Haziran 2021 07:54
OB
Soru Sahibi

Çok teşekkürler hocam. Peki su az mı içmeliyim çok mu? Bebeğin suyu azalır diye korkuyorum çok içersem böbrek daha çok genişler mi

8 Haziran 2021 22:28

Normal su devam. Günlük 2 litre ortalama iyidir

8 Haziran 2021 23:50