30 Nisan 2016 21:57

gaita testi yorumlaması

merhabalar hocam 19 aylık bir oğlum var geçmeyen agız akıntısı var özellikle geceleri yastığı hep ıslak yutkunmasına uyanıyor sürekli ve bu durum sabaha kadar sürüyor doktorumuza danıştık gaita yaptı her sahada bol maya görüldü gibi bir sonuç çıktı doktorumuz normal dedi fakat bu durumda yapılacak birseyler yok mudur cevaplarsanız çok sevinirim

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Ümit Köse
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Gaitada maya tedavi gerektirmez. Barsak parazitlerinin tanısı tek bir tahlille konamayabilir.farklı zamanlarda 3 kez tahlil yaptırarak tanı konur.. Bu arada ağızdan salya akması sadece parazite bağlı olmayabilir. Reflu alerjik rinit gibi başka nedenlerde olabilir.

30 Nisan 2016 22:06
Soru Sahibi

cok tesekkürler hocam kısa sürede açıklayıcı bir sekilde cevapladınız birsey daha sorabilir miyim rinit ya da reflü ciddi anlamda uyku problemi yaratır mı gecede 10 ve üzeri uyanıyor oğlum

30 Nisan 2016 22:17
Uzm. Dr. Ümit Köse
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

İkisi de ciddi uyku problemi yapabilir.ağzı açık uyuma horlama burun ve geniz akıntısı varsa alerjik rinit; sürekli yutkunda ve ağızdan salya akması,bazen kusmalarla seyrediyor ise daha çok reflu düşünmek gerekir.ancak iyi bir fizik muayene şart tabi ki.

30 Nisan 2016 22:24