SA
Soru Sahibi
11 Mart 2021 19:56

fsh düşüklüğü

merhabalar haziran 2012 doğumlu kızım var genel muayenede doktorumuz isteğimiz üzerine detaylı tahliller istedi ( kızım 20 kilo ve 1.24 cm boyunda zayıf akranlarına göre. tahlillerde FOLLİKÜL STİMÜLAN HORMON (FSH 0.658 mIU/mL olarak çıkmı (düşük) yazıyor LH hormonu normal.diğer troid hormonu testleri biyokimya ve hemogram normal. kızımın boyu ve kilosu az dediğimde doktorumuz zaten annesininde boyu az normal dedi.benim boyum *** *** ** kiloyum.(annesiyim) fsh hormon düşüklüğü tehlikelimidir ne anlama gelir hocam ? çok endişe ettim yavrum için teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Kızınızın boyu 128 cm, kilosunun ise 27,4 Kg olması gerekiyor. Boyu8, kilosu 6 yaş ile uyumlu. Yaşı=8,73 Bu yaşta LH ve FSH zaten düşük olur.Merak etmeyin, ancak boy kısalığının nedeni kilosu gözüküyor. Niye bu kadar zayıf, bunun araştırılması gerekir. Az yiyorsa, niye iştahı az ona bakmak lazım. Eğer kilo alırsa boyu düzelir.

12 Mart 2021 16:00
SA
Soru Sahibi

Evet hocam doktora gitme sebebim kilo ve boyun kısa olması. Ama doktorumuz bu durumu genetiğe bağladı. Ben annesiyim 1.60 boyda 48 kiloyum (3çocuk annesiyim) Kızımda bir yıldır geçmeyen bulantı vardı gastirit olabilir dediler. Kanda çölyak bakıldı negatif geldi fakat gözlemlediğim kadarıyla bazı gıdalardan sonra barsakları bozuluyor. Mesela tavuk ne zaman tüketse ishal oluyor o yüzden eskisi kadar vermiyorum. Birde alerjisi var neye karşı olduğuna Nisan ayında bakacaklar. Demir B12 ve diğer birçok tahlil normal değerlerde görünüyor bu noktadan sonra ne yapmalıyız ? Ne tavsiye edersiniz hocam. Tekirdağ Malkara da oturuyoruz maalesef endokrin doktoru yok Trakya üni.ye gittik orasıda endokrin sevkine gerek yok gastroenteroloji bölümüne gidin dedi. Gastroenteroloji de olmadığı için Tekirdağ üni.de çocuk hastalıkları profesör Burçin Nalbantoğlu na gidiyoruz. Ne yapmalıyız tavsiyede bulunur musunuz teşekkür ederim hocam

13 Mart 2021 09:24
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Edirne de endokrin dr u var ona gidebilirsiniz ya da Ankara' ya bana gelebilirsiniz.

13 Mart 2021 13:13