S
Soru Sahibi
20 Temmuz 2014 01:57

fournier gangreni yeniler mi

Sayın hocam babam geçen yıl fournier gangreninden dolayı birçok ameliyat geçirdi. Çok zor günler yaşadık. Kendisi şeker hastası. korkuyorum tekrar olur mu diye. Fournier gangreninden önce ilaçlarını düzenli kullanmıyordu fakat 1 yıldır gayet düzenli kullanıyor. Şimdi de şekerinde problem olmasın diye oruç tutma dememize rağmen tutuyor. Kısaca hastalığın tekrar etme olasılığı var mı hocam? Kusura bakmayın. Teşekkür ederim şimdiden.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Menteş
Genel Cerrahi , Proktoloji

Küçük olasılık olsa da var. Hergün sabah karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacı oluşması lazım. Bunun için sabah meyve salatası, zeytinyağı ve kepek ekmeği, öğlen sebze yemeği ve yoğurt, akşam yemeğinde büyük bir tabak zeytinyağlı marul salatası yemesi ve bol su içmesi gerekiyor. Büyük abdest sonrası duşla ve bol sıcak suyla (sabunlamadan) temizlensin. Kan şekeri düzgün seyretmeli. Sevgiler, BM

22 Temmuz 2014 14:26